Wirtualne muzeum dzieciństwa w Lęborku

15 marca 2011r. | Drukuj

Dzieciństwo, zabawy i zabawki oraz porównanie życia najmłodszych w różnych kulturach przedstawi Muzeum w Lęborku. Swój nowy, międzynarodowy projekt „CHILDHOOD. FROM REMAINS TO HERITAGE” rozpoczyna już w tym roku.

Muzeum w Lęborku rozpoczyna nowy projekt związany z dzieciństwem. Obejmuje on porównanie tego okresu życia w różnych kulturach poprzez zabawy, zabawki, kontekst kulturowy. W ramach projektu ze środków Programu Kultura Muzeum otrzyma zwrot 50% kosztów, które łącznie wyniosą 40 tys. euro. Projekt rozpocznie się w tym roku i będzie realizowany do 2013 r.

fot. razem.pl

Liderem projektu jest Rumunia, zaś współorganizatorami Polska – Muzeum w Lęborku i Francja. W projekcie „CHILDHOOD. FROM REMAINS TO HERITAGE” udział pośredni biorą także Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania i Szwecja.

– Celem projektu jest łączenie pokoleń poprzez animowanie wspólnych gier, zabaw, obrzędów. Stworzenie dialogu kulturowego na temat dziedzictwa dzieciństwa w różnych regionach Europy, a tym samym uświadomienie nam wszystkim prawdy o tym, że dzieciństwo jest jedną z najważniejszych przesłanek w identyfikacji kulturowej, wspólnej historii – mówi Mariola Pruska, dyrektor Muzeum w Lęborku. – Chcemy pokazać, jak wyglądały zabawy kiedyś i jakich zabawek używano, jak bawią się dzieci w różnych krajach, jak  tam podchodzi się do dzieciństwa.

W ramach projektu odbędzie się warsztaty: obyczaje świąteczne – wspólne robienie ozdób bożonarodzeniowych, czy malowanie jajek przed Wielkanocą. Organizatorzy przypomną także dawne gry i zabawy, które zastępowały dzisiejsze zabawki i komputery.

Lębork znajdzie się także na trasie objazdowej wystawy związanej z tematem projektu. Wernisaż będzie miał miejsce w Bukareszcie. Później trafi ona do Lęborka, Londynu, Paryża, Sztokholmu, Rzymu, Warszawy, Madrytu.


Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz