Lotnisko w Gdyni za rok?

10 marca 2011r. | Drukuj

Pierwsze maszyny w Gdyni przyjmiemy już na Euro 2012 – zapowiada Janusz Stateczny, prezes spółki Port Lotniczy Gdynia–Kosakowo.  Wojsko podpisało z samorządem Gdyni stosowną umowę. W Kosakowie ma wkrótce powstać nowoczesny terminal za 100 mln zł.  

fot. jobster.pl: Czy tanie linie wylądują w Gdyni w 2012 r.?

Lotnisko w  Babich Dołach koło Gdyni  jest obecnie lotniczą bazą wojskową. Gdyński samorząd od kilku lat walczy o uruchomienie tam także lotów cywilnych. Kilka dni temu miasto  doprowadziło wreszcie  do podpisania umowy z wojskiem. W dokumencie określone są zasady wspólnego funkcjonowania lotnictwa cywilnego oraz wojskowego na lotnisku. Teraz prezes spółki Port Lotniczy Gdynia–Kosakowo Janusz Stateczny zapowiedział, że pierwsze samoloty pasażerskie wylądują w Kosakowie już na Euro 2012.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek chce budować w Babich Dołach terminal cywilnego portu lotniczego za 100 mln zł. Byłoby to zapasowe lotnisko cywilne dla Rębiechowa. Zwolennikiem powstania portu lotniczego jest także Jerzy Włudzik, wójt Kosakowa. – Dla nas to olbrzymia szansa rozwoju turystyki i w ogóle gospodarki  – mówi wójt.

– Budowa cywilnego portu w tak niewielkiej odległości od Gdańska wydaje się nieuzasadniona – mówi z kolei Kazimierz Kleina, senator PO z Łeby. – Po pierwsze Babie Doły nie spełniają warunków lotniska zapasowego, ponieważ z reguły panuje tu taka sama pogoda jak w Rębiechowie, zatem w czasie mgły samoloty nie będą mogły lądować w obu miejscach – wyjaśnia senator. – Po drugie – jeśli chcemy równomiernie rozwijać nasz region, najlepszą lokalizacją na lotnisko uzupełniające wydaje się być Redzikowo koło Słupska, gdzie – jak wiadomo – nie powstanie planowana tarcza antyrakietowa. Taki wariant sprawdził się w Katalonii, gdzie zapasowy port lotniczy Barcelony otwarto 100 km od aglomeracji – w Gironie – dodaje K. Kleina.  Budowę nowego lotniska cywilnego w Trójmieście krytykuje także zarząd województwa oraz prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.

 


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz