Święto Matki Boskiej Zielnej? Spędź je w Swołowie

07 sierpnia 2018r. | Drukuj

Jarmark ziół, kwiatów i owoców, święcenie bukietów w kościele, warsztaty tworzenia pióropuszy z ziół, oglądanie roślin w stukrotnym powiększeniu, a także musical dla dzieci i degustacja zupy z żółtlicy–Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na festyn z okazji święta Matki Boskiej Zielnej.

materiały prasowe

Impreza folklorystyczna związana z tym najstarszym maryjnym świętem odbędzie się 15 sierpnia. W tym roku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji ludowej zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, wypada w środę. Imprezę w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie rozpocznie Msza Święta w swołowskim kościółku (godz. 11.00), jednak już od godz. 10.00 będzie można wspólnie z pracownikami muzeum przygotować bukieciki ziołowe gotowe do poświęcenia. Tradycja błogosławieństwa roślin ma już ponad dziesięć wieków–15 sierpnia lud przynosząc wiązanki zbóż, owoców i roślin dziękował Matce Bożej Wniebowziętej za pomoc w pracy na roli, za opiekę nad ludźmi i ich plonami.


Po Mszy Świętej, wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie Zagrody Albrechta. W ogrodzie zaplanowano jarmark ziół, kwiatów, warzyw, owoców i przetworów, które powinny znaleźć się w każdej spiżarce, a także kiermasz rękodzieła. Szczególny program przygotowano dla najmłodszych. Dzieci będą mogły wziąć udział w arcyciekawej lekcji z profesorem Ziółkiem, podczas której obejrzą rośliny w stukrotnym powiększeniu (godz. 12.00). Po części naukowej organizatorzy zapraszają na musical o krasnoludkach w wykonaniu Teatru Rozmaitości GWITAJCIE* (godz. 13.00) i warsztaty tworzenia ziołopuszy–czyli pióropuszy z ziół (godz. 14.00). Wszyscy zainteresowani zastosowaniem ziół w uzdrawianiu będą mogli wysłuchać prelekcji na temat leczniczych właściwości glistnika jaskółcze ziele, a także spróbować zupy z żółtlicy (godz. 15.00).

Szczegółowy program imprezy:
10:00 – 16:00 – jarmark ziół, kwiatów, warzyw, owoców i przetworów, kiermasz rękodzieła
10:00 – 13:00 – układanie bukietów ziołowych i wyplatanie wianków
11:00 – Msza Święta ze święceniem bukietów ziołowych w swołowskim kościółku
12:00 – 13:00 – lekcja z profesorem Ziółkiem – zioła w stukrotnym powiększeniu!
13:00 – 14:00 – musical dla dzieci „Krasnoludki” w wykonaniu Teatru Rozmaitości GWITAJCIE*
14:00 – 15:00 – warsztaty tworzenia zioło puszy czyli pióropuszy z ziół
15:00 – 16:00 – lecznicze zastosowania glistnika i degustacja zupy z żółtlicy

Bilety wstępu na imprezę w cenie 8 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
Więcej informacji na stroniewww.muzeum.swolowo.pl.


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz