Trzeba przyznać, że dopisała pogoda i frekwencja (sobota, 23.06.2018 r.) na konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej w Atom Club na Stadionie Energa Gdańsk. Zaproszono do udziału w niej działaczy PO, Nowoczesnej i Pomorskiego KOD. Z „mojego” Tczewa uczestniczyło sześć osób (B. Paprot, T.  Wójcik, R. Hening, A. Kucharek, R. Kucharski i J. Kulas). Konwencję poprowadzili młodzi ludzie Agnieszka Owczarczak i Dominik Kwiatkowski. Wyeksponowano przewodnie hasła konwencji: „Dobry kurs na Pomorzu”, „Razem możemy odnieść sukces”. Jak zawsze, oficjalną część konwencji, poprzedziło odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie, w związku z śmiercią Olgi Krzyżanowskiej (1929-2018), uhonorowano jej pamięć  jako wieloletniej parlamentarzystki z Pomorza i b. Wicemarszałek Sejmu. Cała konwencja, dynamicznie i ciekawie przeprowadzona, trwała ok. 1,5 godziny. Obecne były media regionalne, jak też i media krajowe.

Decyzje konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej poprzedziły wystąpienia liderów PO i Nowoczesnej. Przewodniczący PO G. Schetyna nawiązał do historycznej i wolnościowej roli Gdańska: „W Gdańsku czujemy się jak w domu”. Podkreślił, iż Gdańsk jest „europejską stolicą wolności”. Przypomniał, że w Gdańsku w 2001 roku, w Hali Olivia, „wszystko się zaczęło od nowa, powołaniem PO”.  Obecnie, dodał lider PO, „mamy poczucie nowego etapu”. W Gdańsku powstała Koalicja Obywatelska, której celem jest wygranie wyborów. Tak, jak Lech Wałęsa, skakał przez płot, dopowiedział G. Schetyna, tak i obecnie „głęboko wierzę w to zwycięstwo”. W kontekście wyborów prezydenckich w Gdańsku i wskazania kandydata, G. Schetyna skonstatował: „Gdańsk to miasto PO. Obok mądrej kontynuacji, musi tu nastąpić owocna zmiana, wynikająca z zawartego porozumienia koalicyjnego. Wierzę, że taką osobą będzie Jarosław Wałęsa”.     

Przewodnicząca Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer, zgrabnie i wymownie, przywołała symboliczne słowa: „Wiatr zawsze wieje od morza”, a „Gdańsk jest oknem na świat, świata bardziej nowoczesnego i rozwojowego”. Skonstatowała, że „Gdańsk jest miastem wolności i solidarności”. Nawiązując do wyborów samorządowych, stwierdziła, że „miasta nie mogą być feudalnymi księstwami”. Potrzebne są zmiany i nowe inicjatywy. Liderka Nowoczesnej mówiła o swojej formacji, która właśnie daje „nowe idee i pomysły”, i „być może wiatr będzie znowu wiał od morza”. K. Lubnauer zakończyła swoje wystąpienie życzeniem, „ażeby Koalicja Obywatelska zwyciężyła”.

Po wystąpieniach krajowych liderów PO i Nowoczesnej, przewodnicząca PO Powiatu Gdańskiego i członek Zarządu Krajowego PO, p. poseł A. Pomaska  odczytała uchwałę w sprawie zasad wyłaniania kandydatów PO i zatwierdzenia kandydatury Jarosława Wałęsy na Prezydenta Gdańska. Owacyjnie przyjęto uchwałę, w powszechnym głosowaniu. Wspólne zdjęcie G. Schetyny, K. Lubnauer, A. Pomaskiej i J. Wałęsy, było niejako symbolicznym przekazem Koalicji Obywatelskiej dla Gdańska, Pomorza i kraju. 

Z uwagą i zainteresowaniem wysłuchano pierwszego wystąpienia kandydata Koalicji Obywatelskiej na Prezydenta Gdańska, Jarosława Wałęsy. Rozpoczął on od rodzinnej informacji o … narodzinach córki. Następnie postawił pytanie, czy Gdańsk potrzebuje kolejnego muzeum, czy może żłobka i przedszkola? Zaproponował poszerzony dialog z mieszkańcami, w domach i w każdej dzielnicy, z przesłaniem „co możemy wspólnie zrobić najlepszego dla Gdańska”. Zapraszał do myślenia o rozwoju Gdańska, także seniorów. Podkreślił też znaczenie komunikacji miejskiej. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta osądził, że „Gdańsk nie może być republiką deweloperów”, ma być „Gdańsk dla mieszkańców”, przyjaznym miastem. J. Wałęsa zarzucił również obecnym  władzom Gdańska, że „dotychczasowy rozwój Gdańska był kosztem dzielnic”, a  trzeba „skupić się na dzielnicach”. W tym kontekście zapowiedział zwiększenie budżetu Rady Dzielnicy z 4 do 12 zł na osobę. Zadeklarował także zwiększenie środków finansowych na komunikację miejską. Zapowiedział również wprowadzenie nowego nadzoru nad 30. spółkami miejskimi. W zakończeniu swojej mowy, J. Wałęsa podziękował za poparcie liderom Koalicji Obywatelskiej. Wyraził nadzieję, że koalicja zwycięży w Gdańsku i na Pomorzu. Do sesji foto stanął z pamiętnym znakiem „V”.

Przed przystąpieniem do prezentacji kandydatów Koalicji Obywatelskiej na gospodarzy większych miast na Pomorzu, z zainteresowaniem wysłuchano liderów koalicyjnych w regionie tj. Sławomira Neumanna oraz Ewy Lieder, jak też Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Kandydatami Koalicji Obywatelskiej na włodarzy miast pomorskich zostali:

w Słupsku Beata Chrzanowska, w Wejherowie Rafał Szlas, w Pruszczu Gdański Janusz Wróbel, w Nowym Dworze Gdańskim Jacek Michalski, w Pucku Hanna Pruchniewska, w Bytowie Ryszard Sylka, w Chojnicach Arseniusz Finster, w Malborku Arkadiusz Mroczkowski.

Liderzy Koalicji Obywatelskiej w Gdańsku pamiętali i eksponowali takie wartości europejskie jak: wolność, praworządność, samorządność, wspólnoty lokalne. Ważnym przesłaniem Koalicji było zdecydowane odwołanie się do samorządu terytorialnego jako fundamentu wolności i demokracji. W trosce o rozwój „naszych Małych Ojczyzn”, umiejętnie przekonywano, iż trzeba i należy połączyć siły szeroko rozumianej – otwartej, rozważnej, mądrej Koalicji Obywatelskiej w celu wygrania wyborów samorządowych. I może także prorocze okażą się słowa p. poseł Ewy Lieder, że „Wiatr od morza ponownie zawieje i zwyciężymy”.  Trafnie też zauważono, że „tych wyborów trzeba wspólnie pilnować”. W symbolice i dziedzictwie Gdańska, odwoływano się do uniwersalnej konstatacji G. Schetyny: „Gdańsk to perla, to najbardziej wolne, europejskie miasto w Polsce”!

Jan Kulas        

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.