Leon Janta-Połczyński na stulecie niepodległości

29 stycznia 2018r. | Drukuj

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie odbyło się spotkanie poświęcone Leonowi Jancie-Połczyńskiemu, wybitnemu działaczowi niepodległościowemu z Borów Tucholskich.

fot. Muzeum w Wejherowie

Jego życie i działalność przybliżyli zgromadzonym, działacz kaszubski Edmund Kamiński oraz senator RP i przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego Kazimierz Kleina. Prelegenci opowiedzieli o skomplikowanych losach przedstawiciela wielkiego pomorskiego rodu. W sposób szczególny zwrócili uwagę na jego udział w konferencji paryskiej w 1919 r., na której rozstrzygała się też przyszłość polskiego Pomorza. W kolejnym 1920 r. Leon Janta-Połczyński czynnie zaangażował się na rzecz usuwania wieloletnich skutków pruskiego zaboru i rozwijania polskości na Pomorzu Gdańskim.

fot. Muzeum w Wejherowie

Pasjonującym opowieściom przysłuchiwali się uczniowie z Liceum im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Prelekcji towarzyszyła wystawa biograficzna, która zapoczątkowała serię wydarzeń na Pomorzu upamiętniających obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Źródło: Muzeum w Wejherowie / Tekst: M. H. Fot. I. S.


Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz