fot. Katarzyna Kankowska-Filipiak

Coroczne spotkanie opłatkowe Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie jest zawsze okazją do podsumowań działań w minionym roku. Około 150 obecnych na sali ma wówczas w zasadzie jedyną szansę, by zapoznać się z ogromem działań. Obejmują one różne pola, stąd też liczni członkowie działają w różnych – niezależnych od siebie – przestrzeniach. Szczególną cechą jest aktywność ludzi młodych. Jest to bezsprzecznie oddział o najniższej średniej wieku w całej organizacji i być może także największy, bo jego liczba członków osiągnęła 260.

fot. Katarzyna Kankowska-Filipiak

W formie prezentacji przedstawiono najważniejsze wydarzenia 2017 roku, czyli Festiwal Filmów Kaszubskich, odsłonięcie obelisku dra Floriana Ceynowy w Sianowie, Międzykongresowy Zjazd Młodych z poświęceniem tablicy pamięci Karola Kreffta w Chmielnie, Festiwal Pieśni im. Jana Trepczyka w Miszewie, Konkurs Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Od se cos dac” w Baninie, nazwanie ronda prof. Gerarda Labudy w Baninie, wydanie płyty kompaktowej „Dwie Stegnë”, realizację filmu dokumentalnego „Król Kaszubów”, prowadzenie szkół haftu w Baninie i Miszewie i szereg innych działań.

– To, co tu się dzieje, to przechodzi  wszelkie pojęcie. Tego większości ludziom trudno nawet sobie wyobrazić – konstatował znany kompozytor i poeta Jerzy Stachurski.

Pewnie największe wrażenie robiły występy dziecięcych zespołów „Mùlczi ” oraz „Spiéwné kwiôtczi”. Oba mają już swoją renomę, oba tryskają młodością i jednocześnie dorobkiem. „Mùlczi” w minionym roku zdobyły dwa wyróżnienia na prestiżowych konkursach pomorskich, „Spiéwné kwiôtczi” zamknęły realizację nagrań utworów na swą trzecią płytę kompaktową, która ma się ukazać w bieżącym roku. Nie sposób byłoby prowadzić te wszystkie działania, gdyby nie ofiarność w działaniu wielu oddanych członków, ale także wsparcie finansowe ze strony Gminy Żukowo i Ośrodka Kultury i Sportu, którym serdecznie dziękowano podczas uroczystości.

– Chcę zapewnić, że zawsze będę wspomagał takie działania. One wspaniale integrują społeczność, one pomagają zakorzenić się wielu nowym mieszkańców coraz większego Banina – podkreślał burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski.

fot. Katarzyna Kankowska-Filipiak

Wśród tych nowych zadań wymieniono także realizację filmu o 66 Kaszubskim Pułku Piechoty w związku z 100-tną rocznicą odzyskania niepodległości, wydanie książki o Baninie, a przede wszystkim kontynuację wszystkich ważnych projektów od lat realizowanych.

Burmistrz Gminy wraz z byłym burmistrzem Albinem Bychowskim wręczyli nowe legitymacje. Odebrali je Roman Bielewicz oraz czworo młodych członków klubu „Cassubia” działającego przy oddziale:  Patrycja Kwidzińska i Dorota Miszewska, Gracjan Fopke i Piotr Pastalenc. Właśnie młodzi są przyszłością całej organizacji. Dlatego podejmowanych jest tak wiele inicjatyw pobudzających ich do znakomitej aktywności. Świetną puentą minionego roku była realizacja projektu „Młodzi rozwijają swój język w poezji, pieśni i filmie”. W ramach tego projektu, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, wydano między innymi tomik poezji kaszubskiej z debiutanckimi wierszami Roberta Grotha i Szymona Jancena z partu w Baninie, a także zrealizowano pięć teledysków do piosenek z płyty „Dwie stegnë”. Jeden z nich zaprezentowano na telebimie, natomiast dwa inne utwory wykonała solistka Weronika Pryczkowska. Całość ubogacili kaszubscy gwiżdże ze Szkoły Podstawowej w Miszewie.

Jan Dosz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.