Żukowo przeżywa rozkwit liturgii w języku kaszubskim

02 listopada 2017r. | Drukuj

Parafie żukowskie należą do grupy ponad 20 wspólnot, gdzie regularnie odprawiana jest Msza św. kaszubska.

mat. prasowe

Na fali przemian po Soborze Watykańskim II dnia 21 listopada 1963 roku Stolica Apostolska zezwoliła na sprawowanie Eucharystii w językach narodowych. Pierwszą Mszę św. w języku kaszubskim odprawił ks. Franciszek Grucza na poddaszu organistówki w Wygodzie Łączyńskiej dnia 8 października 1983 roku.

W każdą drugą niedzielę miesiąca w kościele WNMP w Żukowie o godz. 14:00, dzięki przychylności i zaangażowaniu miejscowego duchowieństwa, z inicjatywy żukowskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego odprawiana jest kaszubska Msza św. Także w Parafii Miłosierdzia Bożego, kilka razy w roku, w co piątą niedzielę miesiąca, o godz. 14:00, sprawowana jest kaszubska Eucharystia. Msze kaszubskie mają swoją bogatą oprawę, lekcje mszalne czytają dzieci miejscowych szkół w pięknych kaszubskich strojach. Także dorośli uczestnicy liturgii ubrani są w ludowe stroje. Dzieci i nauczyciele ze szkoły w Pępowie w bardzo uroczysty sposób ubogacili ostatnią niedzielę października w górnym żukowskim kościele. Pani Maria Byczkowska przygotowała ze swoimi podopiecznymi liturgię słowa i modlitwę powszechną. W kościele ponorbertańskim angażują się uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych w Borkowie, Glinczu i Żukowie, w tym Parafialna Szkoła Podstawowa im. Franciszka z Asyżu.

Najbliższe Msze św. kaszubskie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie sprawowane będą o godz. 14:00 w niedziele 12 listopada i 10 grudnia 2017 roku. Zaś w Kościele Miłosierdzia Bożego w niedzielę 31 grudnia 2017 roku.


Opublikowano w: PublicystykaRegionWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
 1. Kazimierz napisał(a):

  Pierwsza msza święta w języku kaszubskim była odprawiona w organistówce w Wygodzie w salce na poddaszu w 1979roku podczas spotkań Twórców Literatury Kaszubskiej i odprawiona przez ks Gruczę, warto o tym pamietać. Niestety w różnych publikacjach podawany jest rok 1983 a to pierwsze historyczne wydarzenie miało miejsce kilka lat wcześniej

 2. Stajszevsczi Boys napisał(a):

  Jeśli chodzi o msze święte na Kaszubach, to warto wspomnieć to, co miało miejsce w latach pięćdziesiątych w Sianowie k/Staniszewa, w czasie Odpustu Matki Boskiej Sianowskiej.
  Tam po raz pierwszy usłyszałem kazanie w języku kaszubskim. Wygłosił je, często wspominany orędownik kaszubskiej Ojczyzny, ksiądz Franciszek Grucza.
  Był to dla mnie i dla innych wzruszający moment, biorąc pod uwagę fakt, że język kaszubski był językiem pogardzanym, a nawet zwalczanym przez polską władzę ludową.
  Przypominam sobie też, że te odpusty w Sianowie były solą w oku komunistów, bo uczestniczyły tam tysiące osób z całych Kaszub, a w czasie spotkań towarzyskich następowała wymiana poglądów, raczej krytyczna wobec władzy zwanej ludową.
  W tej chwili można przypuszczać, że to odpustowe kazanie, wygłoszone kiedyś w Sianowie, było początkiem obecnej liturgii w języku kaszubskim na Pomorzu Gdańskim.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Mikołajkowy Kompas 2017 już niebawem!
Ogromne zainteresowanie „Polskimi krzyżowcami” w słupskiej Herbaciarni
Trwa program edukacyjny GWIÔZDKA JIDZE PRZEZ WDZYDZE
Uniwersytet Gdański wyróżniony w Konkursie Verba Veritatis
Pomorscy samorządowcy omawiali sytuację po sierpniowej nawałnicy
Kolejne dary od rodziny Lecha Bądkowskiego dla Muzeum w Wejherowie
Rower metropolitalny w Trójmieście coraz bliżej
W nawałnicy stracili dom. Dzięki pomocy otrzymają nowy

Najnowsze komentarze