200. rocznica urodzin Floriana Ceynowy - GazetaKaszubska.pl

200. rocznica urodzin Floriana Ceynowy

Dokładnie 200 lat temu, 4 maja 1817 r. w Sławoszynie (pow. pucki) urodził się Florian Ceynowa - Budziciel Kaszub, działacz społeczny, naukowiec, publicysta i powstaniec.
200. rocznica urodzin Floriana Ceynowy Kazimierz Kleina
 
Senator RP, przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego.
04 maja 2017r.

Florian Ceynowa to człowiek, który zapoczątkował ruch regionalny na Kaszubach. Jest ojcem idei kaszubskiej. Wszystkiego jego myśli i działania koncentrowały się na upodmiotowieniu Kaszubów, włączeniu ich już w połowie XIX wieku w wielkie odrodzenie Słowiańszczyzny i mały narodów Europy. Zabiegał o nadanie szczególnego statusu językowi kaszubskiemu, był autorem pierwszej pisowni i gramatyki języka kaszubskiego. Kaszuby widział w granicach całego Pomorza. Szczególną troską otaczał Kaszubów w powiecie słupskim, to właśnie tam na jego oczach ginął język i tożsamość kaszubska.

Zachował dla potomnych kaszubskie nazwy miejscowości na prawie całym Pomorzu. Dla nas dzisiaj jest symbolem społecznego bezinteresownego zaangażowania w sprawy kaszubskie i symbolem odrodzenia kaszubskiego. Dzięki Florianowi Ceynowie możemy powiedzieć, że dzisiaj Kaszubi z dumą mogą powtarzać pierwsze słowa hymnu Diecezji Kamieńskiej z czasu średniowiecza „O Felix Cassubia!” (Szczęśliwe Kaszuby!).

Dla uczczenia tej wybitnej postaci w niedzielę 7 maja w Sianowie odsłonięty zostanie obelisk, upamiętniający miejsce, przy moście pomiędzy Sianowem a Staniszewem, w którym aresztowano ściganego listem gończym Floriana Ceynowę, który uciekał po nieudanym powstaniu starogardzkim (21/22 lutego 1846 r.), któremu przewodniczył. Uroczystości rozpocznie o godz. 9:00 Msza Święta w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcieliby uczcić pamięć Budziciela Kaszub.

Florian Ceynowa

Florian Ceynowa uczył się w gimnazjum chojnickim, potem studiował we Wrocławiu i w Królewcu. Związany był z Towarzystwem Literacko – Słowiańskim. Tytuł doktora medycyny uzyskał w Berlinie. W 1843 r. warszawskie czasopismo opublikowało jego teksty Wiléjá Noveho Roku i Szczōdráki, które uznawane są za początek literatury kaszubskiej. Największym dziełem Ceynowy jest jego „Skôrb kaszëbskò-słowińsczi mòwë„, w którym opublikował artykuły i teksty literackie w stworzonej przez siebie ortografii. Pisał je mieszkając i pracując jako lekarz w Bukowcu koło Świecia. Ceynowa chciał zahamować germanizację Kaszubów przez pokazanie piękna i ożywienie języka kaszubskiego. Słusznie uważał, że to jest jedyna droga do obronienia słowiańskiej tożsamości Kaszubów. Dr. F. Ceynowa zmarł 26 marca 18881 r. w Bukowcu. Pochowany jest w sąsiednim Przysiersku.


Opublikowano w: Komentarze i opinie
Tagi: ,
 
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz