Dwie dwumetrowe pisanki stanęły na rondach w Żukowie

14 kwietnia 2017r. | Drukuj

W Żukowie już tradycyjne od pięciu lat w okresie przed Wielkanocą wystawiana jest pisanka pomalowana w kaszubskie wzory. Tym razem dwa dwumetrowe jajka stanęły na rondach.

Pisanki pomalowane zostały we wzornictwo kaszubskie i w tym roku stanęły na rondzie sióstr Norbertanek oraz Karola Kreffty. Na pewno każdy, kto przejeżdża przez miasto zwróci na nie uwagę, bowiem nie sposób ich przegapić.

– W Żukowie stanął symbol rodzącego się życia, z którym nierozłącznie związane są święta Wielkiej Nocy, w tym roku będzie w dwójnasób, bo aż dwie pisanki, które udekorowane zostały palmetą haftu żukowskiego – podkreśla burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski.

Tradycyjnie od 2013 roku jajko z haftem szkoły żukowskiej ustawiane było na skwerku przed Urzędem Gminy. Wówczas malunki odwzorowujące żukowski haft wykonała Gabriela Fryauf z KGW w Łapinie. Jednak poprzednie, gipsowe jajko zostało już mocno zniszczone, stąd decyzja o nowych, dwóch dwumetrowych pisankach, które wykonane zostały z fibeglassu, materiału wyjątkowo mocnego i wytrzymałego. Średnica jajka to około 140 cm, a waga to zaledwie 30 kg. Pisanki mają promować kaszubską kulturę i z pewnością dodają miastu świątecznego klimatu. Będą eksponowane do 20 kwietnia. Na postawienie ich na rondach zgodę wyraziła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.


Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz