fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie

W poniedziałek w wejherowskiej Kolegiacie znów rozbrzmiało Słowo Boże w języku Kaszubskim. Na uroczystość licznie przybyli mieszkańcy Wejherowa i całych Kaszub.

fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie

To już po raz czternasty odbyło się w Wejherowie spotkanie w ramach cyklu „Verba Sacra – modlitwy katedr polskich” z wybitną aktorką Danutą Stenką, urodzoną i wychowaną w Gowidlinie, absolwentką kartuskiego ogólniaka. Już na samym początku uroczystości prezydent miasta Krzysztof Hildebrandt wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Bogdanem Tokłowiczem wręczyli wspaniałej i pięknej Kaszubce najwyższe wyróżnienie miasta – Statuetkę Jakuba Wejhera.

– Jestem bardzo wdzięczna Wejherowu, ale to właściwie ja powinnam odznaczyć Wejherowo za konsekwentną realizację tego projektu – powiedziała w wejherowskiej kolegiacie Danuta Stenka po odczytaniu Księgi Koheleta w tłumaczeniu o. prof. Adama Ryszarda Sikory.

Dla tłumacza, znanego naukowca z Poznania, ale przede Kaszuby o wejherowskich korzeniach, ten projekt stanowi znakomitą inspirację do translacji Biblii na język kaszubski z języków oryginalnych, hebrajskiego i greckiego. Dotychczas wydano już Ewangelie w jego tłumaczeniu na język kaszubski, Księgę Rodzaju i Księgę Wyjścia.

Wejherowska Verba Sacra co roku przyciąga tłumy mieszkańców miasta oraz wielu gości. W tym roku przybyli także studenci z Gorzowa Wielkopolskiego, których intryguje język kaszubski i jego brzmienie w tekstach natchnionych. Zawsze też licznie przybywają uczniowie ze szkół, zwłaszcza z powiatu kartuskiego. Jest już niemal tradycją obecność gimnazjalistów z Żukowa.

Oprawę muzyczną zapewnili trójmiejscy muzycy: Cezary Paciorek – keyboard i akordeon, który skomponował muzykę do całości widowiska, a także – Kinga Pruś (śpiew), Gabriela Janusz (śpiew), Paweł Ruszkowski (śpiew), Emil Miszk (trąbka), Piotr Lemańczyk (kontrabas) i Tomasz Łosowski (perkusja). Scenariusz i reżyseria to dzieło Przemysława Basińskiego. Korekty językowej dokonała mgr Danuta Pioch.

Idea prezentacji artystyczno-kulturalno-religijnego wydarzenia Verba Sacra –  Modlitwy Katedr Polskich narodziła się w 2000 r. w Poznaniu. Od tego czasu w jej ramach możemy usłyszeć teksty biblijne czytane przez znanych artystów polskich w różnych katedrach i kościołach. Wejherowska edycja, nazywana „Biblią Kaszubską”, prezentowana jest od 2004 r. 

Jan Dosz

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”748″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”130″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.