Ośrodek Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w nowej odsłonie będzie połączony z biblioteką

28 stycznia 2016r. | Drukuj

W drugiej połowie 2016 r. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskiej uruchomi w lokalu przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 nowy, bogaty program działań kulturalnych i społecznych, w miejscu tym wciąż działać będzie również filia nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

W latach 2007-2014 w OKKP odbywały się zajęcia Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Kultura kaszubska". // fot. kaszubi.pl

W latach 2007-2014 w OKKP odbywały się zajęcia Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Kultura kaszubska”. // fot. kaszubi.pl

Przypomnijmy, że 23 września 2015 r., podczas XII Sesji Rady Miasta podjęta została uchwała o zamiarze połączenia filii nr 10 i 15 oraz dokonania zmian w statucie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Uchwała była uzasadniona wskaźnikami czytelnictwa w filii nr 15 oraz chęcią wykorzystania w pełni rozległej przestrzeni lokalu przy al. Marszałka Piłsudskiego (ok. 200 m2). Po jej opublikowaniu rozpoczęły się szerokie konsultacje społeczne dotyczące funkcjonowania w tej lokalizacji biblioteki publicznej.

W wyniku rozmów samorządu gdyńskiego z mieszkańcami Kamiennej Góry, przedstawicielami Rady Dzielnicy oraz zarządem gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wypracowano formułę, która zapewni większą efektywność działań kulturalnych prowadzonych w tym miejscu i zadowoli wszystkich mieszkańców.

Najistotniejszym ustaleniem wynikającym z konsultacji jest pozostawienie filii nr 15 w jej obecnej lokalizacji. Placówka ta zachowa wszystkie dotychczasowe, istotne dla mieszkańców funkcje, w tym m.in. możliwość wypożyczania i oddawania książek, lektury na miejscu, skorzystania z porady bibliotekarza, dostęp do internetowego katalogu bibliotecznego oraz książek na regałach.

Biblioteka będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00 – również w środy (obecnie nie jest).

Księgozbiór będzie zmieniał się okresowo i obejmował zbiory literatury regionalnej oraz beletrystykę. Biblioteka będzie stale proponować też nowości wydawnicze.

Gospodarzem lokalu będzie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, które w tym miejscu prowadzić będzie w dalszym ciągu Ośrodek Kultury Kaszubsko-Pomorskiej. Program jego działania został ułożony we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną.

Warto podkreślić, że zachowane zostaną wszystkie aktualnie realizowane formy działań w tym miejscu m.in. zajęcia z dziećmi i lekcje biblioteczne, dodane do nich zostaną też nowe wydarzenia skierowane do wszystkich mieszkańców Gdyni. W lokalu pozostaną stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu oraz możliwość gry w szachy.

Z lokalu będzie także – jak do tej pory – korzystać Rada Dzielnicy Kamienna Góra.

Zmieni się organizacja i wystrój wnętrza Ośrodka oraz filii, dzięki czemu przestrzeń będzie optymalnie wykorzystana. Nowa aranżacja umożliwi m.in. realizację w tym samym czasie wydarzeń z udziałem licznej publiczności oraz komfortowe korzystanie ze zbiorów przez użytkowników wypożyczalni i czytelni.


Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze