Bitwa o szkołę w Rumi

07 października 2010r. | Drukuj

Szkole Podstawowej nr 1 w Rumi, w której w fatalnych warunkach uczy się 750 dzieci, grozi zamknięcie, jeśli temperatura w salach spadnie poniżej 18 st. C. Tymczasem Rada Miasta nie chce przeznaczyć kolejnych środków na remont szkoły.

System grzewczy budynku jest w opłakanym stanie. Piecykami olejowymi nie da się dogrzewać wszystkich sal bez narażenia dzieci na niebezpieczeństwo. Instalacja elektryczna takiego obciążenia może nie wytrzymać – mówią rodzice. Wtedy dzieci będą zmuszone uczestniczyć w zajęciach organizowanych na terenie domów kultury, w wynajmowanych salkach lub w innych szkołach. Te jednak często znajdują się na drugim końcu miasta. W ubiegłym tygodniu radni nie przyznali dodatkowych pieniędzy na rozbudowę szkoły. Wykonawca zapowiedział, że jeśli do jutra nie zostanie opłacona faktura za nieprzewidziane w kosztorysie roboty, zejdzie z placu budowy. Mająca większość   w Radzie Miasta koalicja PiS-KRN (wyrzuceni radni z PO) nie  chce dać kolejnych  środków na rozbudowę i modernizację szkoły.


Rodzice uczniów rumskiej „jedynki” szukają pomocy, gdzie tylko mogą. Zapowiadają, że uczynią wszystko, żeby inwestycja, na którą czekali wiele lat, nie została przerwana. We wtorek jeden z członków Rady Rodzicielskiej pojechał do Ministerstwa Edukacji Narodowej, by urzędników najwyższego szczebla zainteresować tym, co dzieje się najstarszej rumskiej podstawówce. Zwrócili się też o pomoc do Rzecznika Praw Dziecka.

– Rodzice pojechali do Warszawy z własnej inicjatywy, ja o wizycie zostałam po prostu poinformowana – mówi Irena Kopaczewska, dyrektor SP nr 1 w Rumi.

– Odbyły się dwie rozmowy w MEN w naszej sprawie – informuje Piotr Labuda, rodzic i zarazem prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1. – Ze wstępnej relacji telefonicznej wiem, że otrzymaliśmy zapewnienie o tym, iż urzędnicy z Warszawy przyjrzą się sytuacji w naszej szkole.

W czerwcu br. rodzice okupowali szkołę domagając się remontu. Teraz zapowiadają kolejne akcje protestacyjne.


Opublikowano w: WejherowoWiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz