Lęborscy uczniowie mają haka na raka

19 stycznia 2011r. | Drukuj

688 zespołów podjęło walkę z nowotworem płuc w ramach ogólnopolskiej akcji  „Mam haka na raka.” To już czwarta edycja tego programu, w której udział weźmie ponad 3 000 młodych ludzi. W kampanię społeczną zaangażowało się także pięciu uczniów klasy Ic z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lęborku.

Informacja o programie rozesłana została do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Jednak pomysł wzięcia udziału w kampanii wypłynął od samych uczniów. – Interesuje mnie temat profilaktyki i leczenia nowotworów – mówi Łukasz Mański, lider Zespołu 299 MHNR4 – Udało się zebrać grupę pięciu zwariowanych ludzi, z którymi przygotowuję akcję.  Razem z Łukaszem w kampanię zaangażowały się koleżanki i koledzy z klasy o profilu biologiczno-chemicznym: Agata Marcinkowska, Basia Adamczyk, Jakub Kilanowski i Karolina Szymańska. Zgodnie z regulaminem, każdy zespół ma swojego opiekuna, którym dla Zespołu 299 jest Pani Małgorzata Janowicz, nauczycielka biologii.

Fot. mamhakanaraka.pl / Lęborscy uczniowie chcą zaszczepić profilaktykę nowotworową wśród swoich znajomych i rodziny.

– Aktualnie skupiamy się na działaniach lokalnych – tłumaczą uczestnicy kampanii – W tej chwili przeprowadzamy prelekcje w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie powiatu lęborskiego. Jutro jedziemy z naszym programem do Łeby. Myślimy też o Cewicach.

Głównym punktem pierwszego etapu kampanii „Mam haka na raka” jest zorganizowanie „Dnia Hakowicza”. – Zdecydowaliśmy, że będzie to niedziela, 6 lutego – tłumaczy Łukasz Mański – Chcemy zorganizować prelekcję dla wszystkich mieszkańców miasta, połączoną ze zbiórką maskotek dla dzieci z oddziału onkologicznego jednego ze szpitali w Polsce.

Zespół szykuje także materiały promocyjne. We własnym zakresie przygotowują ulotki informujące o samej akcji, a także nieco obszerniejsze przedstawiające profilaktykę nowotworową. – Problematyką raka  płuc chcemy zainteresować jak największą grupę mieszkańców Lęborka i powiatu – informuje Zespół – Staramy się też dotrzeć do naszych lokalnych samorządowców i parlamentarzystów.  Uczniowie Ic chcieliby także, by  do programu szkolnego wprowadzono dwie godziny zajęć z zakresu profilaktyki nowotworowej. W tym celu na specjalnie przygotowanych formularzach będą zbierać podpisy popierające tą ideę.  Akcja lokalna jest pierwszym etapem projektu, którego celem jest stworzenie i przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii promującej profilaktykę i leczenie raka płuc, gdyż jest on jednym z najgorszych nowotworów. Wynika to głównie z jego naturalnej historii, gdyż objawy tej choroby pojawiają się późno i są mało specyficzne. Spóźnione leczenie często nie przynosi pożądanych rezultatów. Rak płuc jest główną przyczyną zgonów pacjentów onkologicznych.

Jednym z patronów akcji Zespołu 299 z kl. Ic ZSO 2 w Lęborku jest gazetakaszubska.pl.


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu: 7 (dodaj własny »):
 1. ja pisze:

  z tego co mi wiadomo uczniowie „mechanika” też biora w tym udział.

 2. ja pisze:

  Z tego co pamiętam rok temu o mechaniku było słychać. W tym roku niech się inni wykazują.

 3. jaa pisze:

  Było słychać ale teraz się nie wychylają. Dobrze że ktoś działaa :D

 4. ja pisze:

  Dokładnie. Ważne, że temat nie umiera i jest nadal żywy. Dobranoc

 5. huhu pisze:

  bo biol chem rządzi;D

 6. :) pisze:

  ale gdzie rządzicie ?

 7. ser pisze:

  Bo trzeba działać drogi kolego,a nie tlyko siedziec w miejscu myslac ze wszystko samo przyjdzie…

Dodaj komentarz