Wyższe zyski w Grupie ENERGA

07 listopada 2014r. | Drukuj

Grupa ENERGA w trzech kwartałach 2014 roku odnotowała poprawę wyników. Skonsolidowana EBITDA wyniosła 1 832 mln zł przy 24 proc. wzroście, a zysk netto 825 mln zł wobec 581 mln zł wypracowanych w tym samym okresie 2013 roku. Zarząd Spółki zaktualizował Program Inwestycyjny. Dzięki wzrostowi efektywności w obszarze inwestycji, Grupa zrealizuje cele inwestycyjne przy niższych wydatkach.

mat. prasowe

mat. prasowe

Po dziewięciu miesiącach Grupa ENERGA wypracowała 825 mln zł zysku netto, podczas gdy w zeszłym roku wyniósł on 581 mln zł. Skonsolidowana EBITDA wyniosła 1 832 mln zł i była o 24 proc. wyższa w ujęciu r/r. Bardzo dobre rezultaty zostały wypracowane przy niższych o 9 proc. przychodach, które po trzech kwartałach wyniosły 7 792 mln zł.

W samym trzecim kwartale Grupa wypracowała zysk netto na poziomie 218 mln zł wobec 59 mln zł w tym samym okresie ubiegłego roku. Skonsolidowana EBITDA wyniosła 551 mln zł i była wyższa o 51 proc. w ujęciu rok do roku. Grupa poprawiła swoje rezultaty we wszystkich segmentach, a największy wzrost dotyczył wytwarzania i poprawy w linii biznesowej Elektrownia Ostrołęka. Przychody Grupy w trzecim  kwartale to 2 506 mln zł.

W porównaniu do trzech kwartałów ubiegłego roku, istotny wpływ na skalę wzrostu wyników miał zeszłoroczny odpis z tytułu trwałej utraty wartości bloku B w ENERGA Elektrownie Ostrołęka SA, który istotnie obniżył wówczas wynik finansowy Segmentu Wytwarzanie w pierwszym kwartale oraz koszty związane z restrukturyzacją zatrudnienia poniesione w trzecim kwartale 2013 roku. Dodatkowo na wyniki tegorocznych trzech kwartałów pozytywny wpływ miało rozwiązanie rezerwy na uprawnienia do emisji CO2. EBITDA po dziewięciu miesiącach roku i po wyłączeniu wpływu jednorazowych zdarzeń wzrosła o 9 proc. r/r.

– Wzrosty wyników Grupy – wyższe marże i wskaźniki rentowności – to głównie skutek  poprawy efektywności funkcjonowania, nad którą konsekwentnie  pracujemy.  Na lepsze  wyniki częściowo wpływ miały zdarzenia jednorazowe, ale nawet bez nich widoczny jest stabilny wzrost w porównaniu do zeszłego roku – mówi Mirosław Bieliński, Prezes Zarządu ENERGA SA.

W ciągu trzech kwartałów 2014 roku Grupa dostarczyła 15,5 TWh energii elektrycznej do ponad 2,9 mln odbiorców, co stanowiło wzrost o 2 proc. Wolumen sprzedanej energii to 19,3 TWh i był niższy o 15 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Wolumen energii elektrycznej sprzedanej odbiorcom końcowym spadł o ok. 8 proc., głównie w  grupach taryfowych A i B, co jest wynikiem  zmiany strategii sprzedażowej.

W dziewięciu miesiącach 2014 roku produkcja energii elektrycznej w Grupie ENERGA utrzymała się na porównywalnym poziomie w stosunku do zeszłego roku i wyniosła 3,8 TWh, z czego 1,4 TWh pochodziło ze źródeł odnawialnych.


Opublikowano w: Praca i biznesWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz