Rozpoczynają się ćwiczenia „Anakonda”

24 września 2014r. | Drukuj

Dziś rozpoczyna się największe cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP o połączonym charakterze prowadzone w układzie międzynarodowym – „Anakonda-14”. Potrwa do 3 października.

Fot. Marynarka wojenna: ORP Orkan

Fot. Marynarka wojenna: ORP Orkan

W dniach od 24 września do 3 października na wszystkich rodzajach poligonów ćwiczyć będzie blisko 12,5 tys. żołnierzy, w tym 750 z państw sojuszniczych (Czech, Estonii, Holandii,  Kanady, Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych). Celem ćwiczenia jest zgranie wydzielonych sił do prowadzenia działań obronnych oraz stworzenie warunków wprowadzenia do walki sojuszniczych sił wzmocnienia. W ćwiczeniu prowadzona będzie również współpraca z organami administracji państwowej w zakresie wsparcia Sił Zbrojnych RP.

Na lądzie, morzu i w powietrzu żołnierze będą trenować operację obronną korzystając z poligonów w Drawsku, Orzyszu, Ustce, Nowej Dębie oraz na poligonach morskich Marynarki Wojennej. Kierownikiem ćwiczenia jest gen. broni Marek Tomaszycki- Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Anakonda prowadzona jest od 2006 roku. Ćwiczenia odbywają się co dwa lata. We wcześniejszych edycjach w przedsięwzięcia udział wzięło blisko 40. tysięcy żołnierzy.

Przez ostatnich osiem lat ćwiczenie ANAKONDA ewaluowało z przedsięwzięcia typowo wojskowego, poprzez ćwiczenie z udziałem sektora pozamilitarnego w wymiarze krajowym, następnie regionalnym, aż do ćwiczenia sojuszniczego z aktywnym udziałem państw – członków NATO. W wyniku tych zmian ćwiczenia stało się jednym ze stałych punktów szkolenia sojuszu północnoatlantyckiego.

W świetle zmieniających się uwarunkowań bezpieczeństwa międzynarodowego w wymiarze regionalnym jak i globalnym, ćwiczenia takie jak Anakonda-14 nabierają szczególnego znaczenia. Potwierdzeniem tego jest udział w przedsięwzięciu kontyngentów narodowych ośmiu krajów NATO.


Opublikowano w: PublicystykaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz