Pierwsza w pomorskiem prywatna instalacja do przetwarzania odpadów

23 maja 2014r. | Drukuj

23 maja nastąpiło oficjalnie otwarcie pierwszej w województwie pomorskim prywatnej Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów firmy ELWOZ sp. z o.o. Lokalizacja inwestycji w Chlewnicy wpisuje się już obecnie w krajobraz widziany z drogi krajowej S6 pomiędzy Lęborkiem a Słupskiem i sąsiaduje z istniejącą farmą wiatrową oraz biogazownią rolniczą.

fot. sxc.hu / archiwum

fot. sxc.hu / archiwum

Instalacja położona jest na obszarze ok. 22 ha. Powstała w efekcie rozbudowy istniejącej od 2001 roku instalacji zastępczej w m. Chlewnica gm. Potęgowo. Zgodnie z Wojewódzkim Planem Gospodarowania Odpadami 2018 dla województwa pomorskiego jest to Region Północny, w skład, którego wchodzi 21 gmin z terenu sześciu powiatów województwa pomorskiego. Sześć z tych gmin w oparciu o instalację w Chlewnicy (Potęgowo, Sierakowice, Chmielno, Sulęczyno, Czarna Dąbrówka i Damnica) utworzyło w roku 2008 Porozumienie Międzygminne. Region ten liczy ponad 211 tys. mieszkańców nie licząc dużej grupy turystów okresie letnim (Łeba, Kaszuby i Półwysep helski). Rozbudowa instalacji była zaplanowana i zgodna z zapisami aktualnego wojewódzkiego planu gospodarki odpadami.

Instalacja powstała przy wsparciu finansowym Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych inwestora. Ambicją właściciela instalacji jest, aby RIPOK Chlewnica sposób maksymalny i uzasadniony ekonomicznie zagospodarowywał wszelkie trafiające do instalacji odpady i do minimum zredukował masę odpadów kierowanych do składowania na kwaterze.


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze