Nowa energia dla terenów postoczniowych Gdańska i Gdyni

15 maja 2014r. | Drukuj

Najnowocześniejsze technologicznie źródło zasilania otrzymały gdańskie Młode Miasto  oraz gdyńskie tereny postoczniowe. Inwestycje   zapewnią możliwość dynamicznego rozwoju tych terenów i ich pełnego przywrócenia miastu. Wybudowane przez spółkę ENERGA-Operator Główne Punkty Zasilania (GPZ) zaopatrzą w energię elektryczną również nowe przedsięwzięcia, w tym m.in. Europejskie Centrum Solidarności czy Bałtycki Port Nowych Technologii.

Główny Punkt Zasilania Młode Miasto

Główny Punkt Zasilania Młode Miasto

Dziś w Gdańsku  uroczyście uruchomiono nową stację transformatorowo-rozdzielczą „Młode Miasto”. Za kilka dni, 19 maja, odbędzie się kolejna w Trójmieście inauguracja, tym razem stacji „Gdynia Stocznia”.

Poza ważnymi z punktu widzenia Trójmiasta inwestycjami – zasilanie z gdańskiej stacji otrzyma także Muzeum II Wojny Światowej – na uruchomieniu nowych Głównych Punktów Zasilania skorzysta przede wszystkim wiele firm, których na terenach postoczniowych stale przybywa.

– Gdańsk cały czas rozwija się bardzo dynamicznie, przyciągając nowych inwestorów i firmy. Jest to zasługą m.in. tego że nieustannie wspieramy rozbudowę niezbędnej infrastruktury – mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska. – W przypadku firm, które lokują się na terenach postoczniowych, priorytetem jest stabilny dostęp do energii elektrycznej. Tym bardziej cieszy fakt, że stacja „Młode Miasto” powstała tak szybko. Otwarcie nowego GPZ-u to potwierdzenie, że ten ważny dla miasta obszar rodzi się na nowo.

Także w przypadku stacji transformatorowej „Gdynia Stocznia” efektem będzie zwiększenie możliwości rozwoju  obecnym  i nowym  firmom, które zajęły tereny byłej stoczni. Wcześniej dostawy energii elektrycznej na tych terenach były ograniczone, głównie ze względu na upadłość dotychczasowego zarządcy. Dziś, dzięki inwestycji ENERGI-Operator, podmioty działające na terenach postoczniowych zyskały pewność dostaw energii.

– Energa Operator jest jednym z najważniejszych naszych partnerów w rewitalizacji terenów dawnej Stoczni Gdynia, gdzie powstaje Bałtycki Port Nowych Technologii. Dzięki jej zaangażowaniu udało się w bardzo krótkim czasie przeprowadzić cały proces inwestycyjny budowy nowego GPZ – mówi Teresa Kamińska, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. – To jedna z wielu inwestycji i rozwiązań wprowadzanych przez Energę, która jest wyrazem szczególnej troski o lokalną społeczność, lokalną gospodarkę i rozwój regionu. Stacja energetyczna pozwoli bowiem działającym na terenie BPNT firmom swobodnie myśleć o stabilnym rozwoju, tworzeniu nowych miejsc pracy, wprowadzaniu nowoczesnych technologii, czy przyciąganiu ciekawych biznesowych partnerów.

ENERGA-Operator inwestując w nową infrastrukturę dba nie tylko o rozwój i bezpieczeństwo energetyczne regionu, ale także o estetykę przestrzeni miejskiej. Projekt gdańskiej inwestycji został uzgodniony z miejskim konserwatorem zabytków, a sama stacja wygląda jak jeden z okolicznych budynków. Nowa transformatorownia zajmuje sześć razy mniej miejsca niż tradycyjna stacja transformatorowo-rozdzielcza.

Główne Punkty Zasilania  zostały wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania sterowania siecią, co wpisuje je w realizowany przez spółkę program inteligentnych sieci. ENERGA-Operator od 2012 roku inwestuje w automatyzację sieci energetycznej. Inteligentne rozwiązania  z powodzeniem funkcjonują już w pasie nadmorskim, gdzie spółka prowadzi zaawansowany technologicznie projekt Inteligentny Półwysep.

–  Jesteśmy firmą, która na Pomorzu najwięcej inwestuje, najwięcej zatrudnia, odprowadza najwyższy podatek. Staramy się, aby  nasze działania  nie tylko pomnażały wartość naszej firmy i jej zysk, ale również wspierały rozwój gospodarczy obszaru, na którym funkcjonujemy. Energetyka istnieje dla gospodarki i społeczeństwa, a inwestycje takie jak otwierane właśnie nowe stacje „Młode Miasto” oraz „Gdynia Stocznia” są tego przykładem – mówi Mirosław Bieliński, prezes zarządu ENERGA S.A.

W ciągu najbliższych dwóch lat ENERGA-Operator planuje budowę między innymi GPZ Pruszcz Południe, GPZ Jackowo, GPZ Kamienny Potok oraz GPZ „Uniwersytet”, który ma zasilać tereny rozwojowe przy Uniwersytecie Gdańskim.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze