2 mln euro dla Słowińskiego Parku Narodowego

14 maja 2014r. | Drukuj

Słowiński Park Narodowy znalazł się wśród 225 nowych projektów LIFE+, które Komisja Europejska dofinansuje kwotą 282 mln euro. Projekty wybrano spośród 1468 złożonych wniosków.

wikipedia.org

wikipedia.org

30 kwietnia Komisja Europejska zatwierdziła 225 projektów LIFE+, które spłynęły niemal z całej Europy. Na liście projektów objętych dofinansowaniem znalazł się również wniosek złożony przez Słowiński Park Narodowy pn. „Ochrona wybranych siedlisk i gatunków priorytetowych Ostoi Słowińskiej PLH220023 i Pobrzeża Słowińskiego PLB220003 Etap I” (akronim LIFENaturaSlowinskaPL).

LIFE+ jest jedynym instrumentem finansowym Unii Europejskiej koncentrującym się wyłącznie na współfinansowaniu projektów w dziedzinie ochrony środowiska. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja polityki ochrony środowiska oraz identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących ochrony środowiska. Komisja ogłasza rocznie jeden nabór wniosków w ramach trzech komponentów tematycznych: LIFE+ przyroda i różnorodność biologiczna, LIFE+ polityka i zarządzanie w zakresie ochrony środowiska oraz LIFE+ informacja i komunikacja.

W Polsce dofinansowanie otrzymało 11 projektów na łączną kwotę 28,4 mln euro, z czego aż 21,6 mln euro przyznano w ramach komponentu „LIFE+ przyroda i różnorodność biologiczna”. W tej kategorii uzyskał wsparcie również Słowiński Park Narodowy.

Projekt LIFENaturaSlowinskaPL szacowany jest na 2 100 371 €.  Komisja Europejska przyznała na ten cel 50% jego wartości, tj. 1 050 185 €. Wsparcia w jego realizacji udzielił także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który dofinansuje zadanie na kwotę 888 764 € (42,31%). 161 422 € stanowi wkład własny Słowińskiego Parku Narodowego. Rozpoczęcie projektu zaplanowane jest na 1 stycznia 2015 r., a jego zakończenie na 31 grudnia 2019 r.

Celem projektu jest przywrócenie właściwego stanu siedlisk, aby zapewnić odpowiednią ochronę ptaków wodno-błotnych na polderach jeziora Gardno, zwiększyć drożność rzeki Łupawy przez budowę przepławki przy elektrowni wodnej w Smołdzinie i poprawić funkcjonowanie naturalnych procesów fluwialnych w dolinie Łupawy.

W ramach projektu zostanie również zbudowana platforma, która będzie umożliwiała obserwację ptaków na polderach bez ingerencji w siedlisko. Zaplanowano także szereg działań edukacyjno-informacyjnych skierowanych do społeczności lokalnej tj. organizację warsztatów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych, konkursy i festyny z atrakcyjnymi nagrodami, wystawy oraz konferencję, która będzie zorganizowana na zakończenie projektu.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz