1 maja. Rożne doświadczenia i skojarzenia - GazetaKaszubska.pl

1 maja. Rożne doświadczenia i skojarzenia

Dobrze, że nadal pozostaje świętem i dniem wolnym od pracy. W półwieczu PRL święto 1 Maja kojarzyło się z przymusowymi pochodami i akademiami. Władza lubiła przyjmować gratulacje i pozdrowienia od ludu pracującego. Młodzież pędzono przed trybunami. Tego też dnia rzucono na ryunek trochę lepszego towaru. Dla nas ludzi opozycji święto 1 Maja było świętem Józefa robotnika. Dawało to pretekst do niezależnych obchodów, począwszy od mszy świętej po krajoznawczą majówkę.
1 maja. Rożne doświadczenia i skojarzenia Jan Kulas
 
Członek Rady Naczelnej ZKP, były poseł RP trzech kadencji.
01 maja 2014r.

Zmienia się rocznicowy i historyczny wymiar 1 maja. Bowiem od 10-ciu lat to dzień wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dla nas katolików to nade wszystko już 3-cia rocznica beatyfikacji naszego papieża Jana Pawła II, której zwieńczeniem jest kanonizacja z ostatniej Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

Pozostaje podstawowe pytanie jak świętować współcześnie 1 maja? Naturalnie pamiętać i szanować należy historię. Wydaje mi się, że dobrym pomysłem jest organizowanie okolicznościowych festynów. Może w największym stopniu warto wspierać i brać udział w festynach rodzinnych. Dla mnie osobiście, mojej żony Kasi i trzech synów, to okazja to rodzinnego spędzania czasu oraz do nadrobienia niekiedy zaległej lektury.

Pozdrawiam serdecznie, Jan Kulas.


Opublikowano w: Komentarze i opinie
Tagi: ,
 
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz