Nietrzeźwy kapitan prowadził przepełniony statek

14 października 2013r. | Drukuj

Funkcjonariusze Straży Granicznej przerwali rejs nietrzeźwemu kapitanowi, który statkiem z 17 wędkarzami wypłynął w piątek z Władysławowa na sportowy połów ryb. Nie miał na to pozwolenia, a z uwagi na przepełnienie jednostki, dwie osoby ukrył pod pokładem. Straż Graniczna nakazała jednostce wrócić do portu.

fot. A.Ciejpa/Morski Oddział SG

fot. A.Ciejpa/Morski Oddział SG

Strażnicy graniczni z patrolowca SG-311 blisko 9 mil morskich na północny wschód od Władysławowa skontrolowali jednostkę zajętą sportowym połowem ryb. Podczas rozmowy z 59-letnim kapitanem funkcjonariusze wyczuli od niego alkohol. Jak się okazało, mężczyzna miał 0,86 promila. Dodatkowo na statek zabrał więcej osób niż dopuszczała to karta bezpieczeństwa. Na jednostce  mogło być 15 osób, w rzeczywistości płynęło 17, bo z obawy przed kontrolą dwóch wędkarzy ukryto pod pokładem. Nie było dla nich środków ratunkowych. Nie zgadzał się też stan załogi. Według karty bezpieczeństwa powinno być trzech załogantów, a było dwóch. Ponadto kontrola strażników granicznych wykazała, że kapitan nie miał zezwolenia na sportowy połów ryb.

Funkcjonariusze nakazali zejście do portu we Władysławowie, ster przejął posiadający uprawnienia drugi członek załogi. Grupa kontrolna Straży Granicznej podczas powrotu statku znajdowała się na jego pokładzie.

Sprawę popełnionego przez kapitana przestępstwa Straż Graniczna przekazała Policji. Prowadzenie w stanie nietrzeźwości pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami Straż Graniczna wystąpi również do właściwych instytucji administracji morskiej o wszczęcie postępowań administracyjnych wobec kapitana statku.

Od początku maja funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili przeszło 20 nietrzeźwych osób pracujących na jednostkach pływających.


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze