Gdynia gospodarzem Mistrzostw Świata Red Bull Air Race 2014

08 października 2013r. | Drukuj

Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race – powietrzne  zmagania dla najlepszych pilotów wyścigowych powracją w 2014 roku. Lotnicza rywalizacja rozpocznie się już w lutym, a cała trasa będzie się składać z siedmiu przystanków rozgrywanych w sześciu krajach. Do grona miast goszczących Red Bull Air Race dołączyła Gdynia!

fot. Joerg Mitter Red Bull Content Poll

fot. Joerg Mitter Red Bull Content Poll

– Mamy przyjemność ogłosić, że nowe Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race wystartują 28 lutego 2014 roku w Abu Dhabi (ZEA) – powiedział Erich Wolf, dyrektor generalny Red Bull Air Race GmbH podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Malezji w Putrajaya Maritime Centre we wtorek rano.Polski przystanek Mistrzostw RED BULL odbędzie się 26 i 27 lipca 2014 roku w Gdyni.

– Wszyscy bardzo ciężko pracowaliśmy przez ostatnie trzy lata, aby dopracować pewne aspekty bezpieczeństwa i wynieść tę dyscyplinę na wyższy poziom. Nawet na chwilę nie przestawaliśmy myśleć o naszym celu, tak jak i ci fantastyczni piloci i wspaniali fani na całym świecie. Choć minęło kilka lat, zainteresowanie tym sportem jest wciąż niewiarygodnie duże. Już nie możemy się doczekać, kiedy ponownie wzbijemy się w powietrze w lutym 2014 roku – dodał Erich Wolf.

Najszybszy sport motorowy świata powraca po trzyletniej przerwie poświęconej na zwiększenie bezpieczeństwa i reorganizację. W stawce liczącej 12 zawodników ponownie zobaczymy trzech byłych mistrzów świata. Dyscyplina ta powstała w 2003 roku i od samego początku aż do zawieszenia zawodów w 2011 roku cieszyła się ogromną popularnością. Podczas 50 wyścigów oglądanych przez miliony fanów – zawodnicy ścigali się w wyczynowych samolotach na wysokości od 15 do 25 metrów nad ziemią, pokonując specjalny tor lotniczy zbudowany z nadmuchiwanych bramek powietrznych z prędkością 370 km/h.

red-bull-air-race-mapa

mat. prasowe

Pojawi się wiele udoskonaleń technicznych w kwestii bezpieczeństwa, m.in. jednakowe silniki i śmigła dla wszystkich pilotów, zmiana lekkiego nylonowego materiału, z którego wykonane są pylony, tak aby możliwe było ich rozerwanie w przypadku zaczepienia skrzydłami samolotu, oraz podniesienie wysokości 18-metrowych pylonów, pomiędzy którymi przelatują piloci. 270-stopniowy zakręt „Quatro” wiążący się z dużymi przeciążeniami i przelotem między czterema pylonami został wyeliminowany. Regulamin także został zaostrzony, aby uniknąć przekraczania wyznaczonych granic przez pilotów. Kolejnym elementem bezpieczeństwa oraz atrakcją jest nowy konkurs Challengers Cup, który zostanie wprowadzony w 2014 roku. Pozwoli on nowym pilotom, doświadczyć ścigania się po torze bez „wielkiej presji” – dzień przed wyścigiem Red Bull Air Race oraz wziąć udział w kilku obozach treningowych w trakcie trwania sezonu.

Obecny mistrz Paul Bonhomme z Wielkiej Brytanii, który wygrał ostatnie dwie edycje mistrzostw świata w 2009 i 2010 roku, w sezonie 2014 z pewnością spróbuje sięgnąć po trzeci z kolei tytuł. Jednak najpierw będzie musiał się zmierzyć z mistrzem z 2008 roku Hannesem Archem z Austrii oraz Amerykaninem Kirbym Chamblissem, który zdobył koronę mistrza w 2004 i 2006 roku. Obok nich na liście startowej pojawią się: Nigel Lamb (Wielka Brytania), Matt Hall (Australia), Peter Besenyei (Węgry), Nicolas Ivanoff (Francja), Michael Goulian (USA), Matthias Dolderer (Niemcy), Yoshi Muroya (Japonia), Pete McLeod (Kanada) i Martin Sonka (Czechy).

– Tęskniłem za lotami w ramach Red Bull Air Race, ponieważ wyścigowa rywalizacja jest fantastyczna – powiedział Peter Besenyei (Węgry), jeden z 12 pilotów, który uczestniczy w Red Bull Air Race od samego początku.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze