11. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku

27 września 2013r. | Drukuj

Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku to impreza, która na stała wpisała się w kalendarz wydarzeń tego miasta. Dlatego z radością pragniemy zaprosić na 11. już Dni Kultury Żydowskiej, które rozpoczną się w czwartek 3 października, a potrwają aż do soboty 5. W trakcie trzydniowych spotkań można liczyć na wrażenia filmowe, fotograficzne, literackie, muzyczne i oczywiście… kulinarne.

fot. atlanty.pl

fot. atlanty.pl

Program 11. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku

3 października, godz. 18.00 – Teatr Rondo
Otwarcie wystawy fotografii Tadeusza Rolke „Sąsiadka”

Pomysł Tadeusza Rolke był prosty: sfotografować nastoletnią dziewczynkę pochodzenia wietnamskiego, tytułową „Sąsiadkę”, w miejscach historycznie związanych z polskimi Żydami. Tytuł „Sąsiadka”, „żydowska” scenografia, ubranie, wreszcie zamieszczony w katalogu komentarz fotografów powoduje, że nawet przeciętnemu widzowi trudno rozminąć się z narzuconą przez artystów interpretacją dzieła. Jednoznaczność nie oznacza w wypadku tych doskonałych kompozycyjnie zdjęć nachalności i przegadania, jakie niejednokrotnie towarzyszyły sztuce tzw. zaangażowanej. Przeciwnie, polityka i historia stanowią istotny kontekst „Sąsiadki”, ale nie dominują nad całością, która skłaniając do refleksji nad granicami tolerancji odwołuje się do codziennego doświadczenia przeciętnego odbiorcy.
(Wstęp wolny)

4 października, godz. 17.00 – Teatr Rondo
Promocja książki „Żyd Wróg odwieczny? Antysemityzm w Polsce i jego źródła” dr Aliny Całej, spotkanie z autorką.
Książka Aliny Całej daleko wykracza poza dotychczasowe prace o polskim antysemityzmie. Autorka postawiła sobie za zadanie nie tylko – jak zwykle to bywa – bardziej lub mniej szczegółowy opis wszelkich działań, wypowiedzi i opinii niechętnych lub wrogich Żydom, ale też wyjaśnienie początków (może nawet należałoby napisać: prapoczątków) niechęci do społeczności żydowskiej.
(Wstęp wolny)

godz. 18.00 – Kino Rejs – Sala Tango
Pokazy pofestiwalowe 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy
(Wstęp wolny)

godz. 18.00 – Kino Rejs
„Wypełnić pustkę” – scenariusz i reżyseria: Rama Burshtein
„Wypełnić pustkę” to fascynujący obrazu chasydzkiej społeczności widzianej oczami młodej kobiety, która musi wybierać pomiędzy pragnieniem serca a rodzinną powinnością. Historia niczym z powieści Jane Austen – ale osadzona w realiach ortodoksyjnych Żydów z Tel Avivu, w świecie sztywnych reguł i wielowiekowej tradycji.
(Bilety: normalny: 15 zł, ulgowy 12 zł)

godz. 18.30 – Teatr Rondo
Pachnące rodzynkami warsztaty kuchni żydowskiej prowadzone przez Joannę Katarzyńska
(Wstęp wolny)

5 października, godz. 18.00 – Kino Rejs – Sala Tango
Pokazy pofestiwalowe 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy
(Wstęp wolny)

godz. 19.00– Teatr Rondo
Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego

Orkiestrę tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, które to instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała kilka lat temu w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzykantów. Ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów.

Program „Ejbike mame” odwołuje się do bogatej tradycji muzycznej teatru jidysz początku XX wieku. Składały się na nią pieśni w języku jidysz, brzmiące tak samo w kawiarniach i teatrzykach w Warszawie, Wilnie, Paryżu, Buenos Aires i Nowym Jorku.

(Bilety: 20 zł normalny, 10 zł ulgowy)

Organizatorami 11. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku są: Słupski Ośrodek Kultury – Teatr Rondo, Stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny oraz Młodzieżowe Centrum Kultury. Zadanie zostało zrealizowane dzięki pomocy finansowej Województwa Pomorskiego, Miasta Słupsk oraz sponsorów prywatnych.


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz