Wykopaliska w Czarnówku koło Lęborka. Skarby na cmentarzysku

19 sierpnia 2013r. | Drukuj

Pomorscy archeolodzy kończą po czterdziestu latach wykopalisk badania w Czarnówku koło Lęborka. Na starożytnym cmentarzysku znaleźli w tym czasie prawdziwe skarby – kilka tysięcy przedmiotów.  

Fot. Muzeum w Lęborku

Fot. Muzeum w Lęborku

Starożytne cmentarzysko w Czarnówku ma powierzchnię 2,5 hektara i jest największym tego typu zbadanym obszarem w Polsce. Pozostawili je mieszkańcy Pomorza tworzący tak zwaną kulturę oksywską, czyli kulturę epoki żelaza, która ma tu sięga II wieku przed naszą erą. To niezwykłe miejsce odkryto przypadkiem czterdzieści lat temu. Jeden z  mieszkańców  Czarnówka podczas  rozbudowy gospodarstwa  natrafił na  popielnicę, czyli naczynie, w którym dawni mieszkańcy chowali swoich zmarłych. W owej popielnicy były nie tylko kości, ale także ozdoby, m.in. żelazny grot i metalowe okucia od włóczni.

– Od tamtego odkrycia 40 lat temu  stanowisko badali naukowcy z gdańskiego Muzeum Archeologicznego. W 2008 własne badania rozpoczęło nasze muzeum – mówi Agnieszka Krzysiak, archeolog z Muzeum w Lęborku.  

Stanowisko w Czarnówku będzie badane do  połowy sierpnia. Wówczas archeolodzy planują zakończenie trwających od 40 lat wykopalisk.  W tym czasie naukowcy znaleźli tu dziewięć tysięcy zabytków i ponad trzy tysiące grobów. Najstarsze z nich pochodzą sprzed dwóch tysięcy lat przed naszą erą, zaś najmłodsze z XII wieku naszej ery. Archeolodzy wydobyli i oczyścili wiele biżuterii, elementy garderoby, broni i przedmioty codziennego użytku. Znaleźli także wiele ceramiki, w tym niezliczone gliniane popielnice o charakterystycznym „brzuchatym” kształcie. Okazało się również, że cmentarzysko w Czarnówku jest największym tego typu obiektem w Polsce.

Warto wiedzieć, że…

Kultura oksywska, która obejmowała swym zasięgiem sporą część Pomorza, została wyróżniona na podstawie występujących w jej obrębie charakterystycznych przedmiotów metalowych oraz form ceramiki. Jej nazwa pochodzi od Oksywia – dzielnicy Gdyni, gdzie odkryto jedno z pierwszych stanowisk (cmentarzysko) tej kultury. Zastąpiła ją kultura wielbarska którą tworzyli skandynawscy Goci, wypierający na Pomorzu słowiańskich Wenedów.

Galeria


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK
I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek
Chór Łupawia z gminy Potęgowo nagrał świąteczną piosenkę Gloria!
5-milionowy pasażer wylądował na gdańskim lotnisku
Apel samorządowców w sprawie wykupu spółki ENERGA

Najnowsze komentarze