Przybywa wśród nas rowerzystów. Ruch w Gdańsku wzrósł o 33 proc

19 lipca 2013r. | Drukuj

Już trzeci rok z rzędu w Gdańsku wzrasta liczba osób jeżdżących na rowerach. Dzięki corocznym badaniom prowadzonym przez Biuro Rozwoju Gdańska wiemy, że w okresie ostatnich dwóch lat ruch rowerowy w Gdańsku wzrósł o 33 proc.

fot. UM Gdańsk

fot. UM Gdańsk

Największy ruch rowerowy odnotowano na skrzyżowaniach ulic Pomorskiej i Jelitkowskiej oraz al. Grunwaldzkiej i ul. Miszewskiego. W szczycie popołudniowym przejeżdżało tamtędy odpowiednio 549 oraz 517 rowerzystów.

Badania prowadzone są corocznie od 2011 roku. Przez dwa dni (15 i 16 maja) przeszkoleni pracownicy Biura Rozwoju Gdańska i Urzędu Miejskiego w Gdańsku w wybranych punktach pomiarowych rejestrowali każdy rower przejeżdżający daną ulicą lub drogą rowerową i określali jego kierunek jazdy.

Pomiary natężenia ruchu rowerowego prowadzone były w 40 punktach, przy głównych ciągach komunikacyjnych rozproszonych na całym terenie miasta Gdańska (w ubiegłych latach było to 35 punktów). – Dzięki dodatkowym lokalizacjom można lepiej poznać zachowania rowerzystów, tym bardziej, że do użytku oddano ważne inwestycje m.in.: kładkę pieszo-rowerową nad Obwodnicą przy węźle Karczemki, parking Park&Ride na pętli Świętokrzyska, czy drogę rowerowa wzdłuż ulicy 3 Maja – wyjaśnia Remigiusz Kitliński, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Komunikacji Rowerowej.

Badania prowadzono w szczycie porannym (7.00-9.00) oraz popołudniowym (15.00-17.00) w interwale jednogodzinnym. Pogoda sprzyjała rowerzystom – nie padał deszcz, a temperatura wynosiła od 12ºC do 25ºC.

– Widoczny jest wpływ oddawanych do użytku inwestycji drogowo-rowerowych na zwiększenie ruchu rowerowego, np.: wzrost ruchu na skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Czyżewskiego po oddaniu do użytku trasy rowerowej wzdłuż Drogi Zielonej czy wzrost ruchu na skrzyżowaniu Al. Havla i Armii Krajowej po oddaniu trasy rowerowej wzdłuż alei Havla – podsumowuje Kitliński.

Wyniki pomiarów mogą być zakłócone w miejscach prowadzonych prac remontowo-budowlanych. Równolegle odbywał się remont trasy wzdłuż al. Rzeczypospolitej, remont wału Kanału Raduni oraz przebudowa skrzyżowania Marynarki Polskiej z Drogą Zieloną.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz