Drugie, a nawet czwarte życie gdyńskiej fontanny

11 lipca 2013r. | Drukuj

W przyszłym roku skończy 40 lat i by godnie prezentować się podczas jubileuszu poddała się artystycznemu liftingowi. Podczas festiwalu Gdynia Design Days miejska fontanna zmieniła kolory i ubrana została w szklaną mozaikę. Swój nowy wygląd zaprezentuje w niedzielę, 14 lipca, o godz. 12.00.

fot. UM Gdynia

fot. UM Gdynia

Gdyńskie „kielichy” stały się jednym z symboli miasta. Fontanna pojawia się na większości pocztówek z Gdyni i chętnie fotografują się przy niej mieszkańcy i turyści. Jej nowe oblicze zaprojektowano w taki sposób, by zachować modernistyczny charakter fontanny z lat 70. ubiegłego wieku.

Autorką koncepcji jest Edyta Barańska – projektantka szkła, laureatka nagrody „Dobry Wzór” dla najlepszych projektów wzornictwa przemysłowego. Wpadła na pomysł, by pokryć bryłę fontanny mozaiką wykonaną z ręcznie formowanego szkła. Powstała ona z odzyskanego z odpadów szkła w trzech kolorach charakterystycznych dla Gdyni: niebiesko-zielonym – kojarzącym się z morzem, beżowo-złotawo-białym – to piasek oraz szarym, jaki ma większość gdyńskich elewacji. W słońcu jednak cała fontanna będzie lśnić feerią barw.

Ciekawy był skład ekipy „remontowej”. W pracach, a właściwie wielkim happeningu, pomagali studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, młodzi projektanci, a także wolontariusze i Polskie Zrzeszenie Płytkarzy.

Renowacja specjalnie odbywała się latem, w trakcie sezonu, by zachęcić jak najwięcej gdynian i turystów do wspólnego działania, a także oglądania na żywo pracy artystów.

Nie wszyscy wiedzą, że gdyńskie kielichy miały swoje poprzednie wcielenia. Fontanna na granicy skweru Kościuszki i mola Południowego stanęła w sierpniu 1938 r. Zaprojektował ją architekt Wacław Tomaszewski. Jak podaje „Encyklopedia Gdyni” była to betonowa misa o średnicy ok. 20 metrów, służąca jednocześnie jako brodzik dla dzieci, z niewysokim, ale szerokim obrzeżem i walcową obudową wodotrysku. Kryły się w niej lampy z kolorowymi szybami oświetlające wodotrysk w godzinach wieczornych. Obrzeże było wyłożone granatowymi płytkami glazurowanymi, a dno – jasnoniebieskimi płytkami terakotowymi z bladobeżowymi wzorami. Fontanna przetrwała wojnę, ale w 1945 zniszczyli ją wycofujący się z Gdyni Niemcy.

fot. UM Gdynia

fot. UM Gdynia

Po wojnie została odbudowana w dawnej postaci, ale zamiast walca ozdobionego granatowymi płytkami wodotrysk został otoczony zwykłymi kamieniami. Fontanna nie była konserwowana i szybko popadła w ruinę. W 1961 r. Przedsiębiorstwo Robót Chłodniczych odbudowało ją w czynie społecznym. Odzyskała również kolorową iluminację.

Gdyńska fontanna w obecnym kształcie z betonowymi misami o różnej wysokości została zbudowana w 1974 r. Zaprojektowali ją Łukasz i Bolesław Rogińscy. Od 2011 r. dzięki miastu w okresie zimowym na fontannie pojawia się świąteczna iluminacja. Gdyńskie „kielichy” błyszczą wówczas pióropuszami świateł.

fot. UM Gdynia

fot. UM Gdynia


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz