Miałobyć taniej za parkowanie na terenie Gdyni

24 maja 2013r. | Drukuj

W Gdyni kierowcy parkujący w wyznaczonej strefie parkowania mieli zapłacić mniej za postój kilkunastominutowy.  Projekt uchwały, który zakładał tę kosmetyczną dla systemu, a znaczącą dla kierowców odrzucił Klub Samorządność. 

fot. Strefa Płatnego Parkowania w Gdyni/UM Gdynia

fot. Strefa Płatnego Parkowania w Gdyni/UM Gdynia

Wysokość opłat za jednorazowe parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie miasta Gdyni miała ulec zmianie. Klub Radnych Platformy Obywatelskiej zgłosił na ostatniej 31. sesję Rady Miasta projekt uchwały wprowadzającą zmiany w uchwale dotyczącej Strefy Płatnego Parkowania.  Zmiana polegać miała na skróceniu minimalnego czasu za jaki trzeba wnieść opłatę za postój samochodu w SPP z 30 minut do 15 minut, za który trzeba by było zapłacić 0,40 zł. – Celem postulowanej zmiany było zwiększenie rotacji samochodów, a także umożliwienie kierowcom zatrzymującym swoje pojazdy w Strefie Płatnego Parkowania na bardzo krótki okres, wnoszenie opłaty za realny czas postoju – informuje radny PO Łukasz Cichowski.

Wielu kierowców parkuje swoje pojazdy na terenie Gdyni na 5, 10, 15 minut, a opłatę musi wnieść za 30 minut. Jak tłumaczy radny Cichowski wprowadzenie mniejszych stawek miało też nakłonić część kierowców do zakupu biletu, a nie rezygnacji z wniesienia opłaty licząc iż w tak krótkim czasie ich pojazdy nie zostaną skontrolowane. Tego rodzaju postępowanie wynika także z poczucia niesprawiedliwości, iż za nawet 5-10 minutowy postój trzeba zapłacić tak samo jak za 30 minutowy – tłumaczą Radni UM w Gdyni.

– Proponowane rozwiązanie nie niesie za sobą negatywnych skutków budżetowych, gdyż możliwość uiszczenia najniższej opłaty w wysokości 50% dotychczasowej najniższej opłaty będzie zrekompensowane przez zakup biletów przez część kierowców, która do tej pory z uwagi na postój krótszy niż 30 minut, w ogóle tego nie czyniła. Do tej pory 30 minutowy postój na terenie Gdyni kosztował kierowców 80 gr. po wprowadzeniu zmian za pierwsze i kolejne 15 minut kierowca miał zapłacić po 40 gr.

Klub Radnych Platformy Obywatelskiej zdecydował się na wniesienie uchwały w odpowiedzi na liczne zgłoszenia mieszkańców, którzy zwracali uwagę na ten problem. Podobne do proponowanych przez nas rozwiązań funkcjonują obecnie m.in. we Wrocławiu czy Szczecinie.

– Niestety radni Klubu Samorządność postanowili projekt odrzucić, argumentując to tym iż demontujemy cały sprawnie działający system płatnego parkowania. Nie wiemy na czym ten demontaż miał polegać, gdyż zmiana było w zasadzie kosmetyczna. Podnoszono również argument, iż nikt nie parkuje tak krótko, co jest oczywistą nieprawdą, oraz że skoro system funkcjonuje dobrze to po co coś zmieniać. Nasza odpowiedź brzmiała: po to by działał jeszcze lepiej – dodaje Łukasz Cichowski.

 


Opublikowano w: GdyniaMotoGKTrójmiastoWiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz