Kaszëbskô Jednota: Kaszubi mniejszością etniczną

17 marca 2013r. | Drukuj

Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej Kaszëbskô Jednota kolejny raz skierowało pismo do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, w którym wnioskuje o wpisanie Kaszubów na listę mniejszości etnicznych w Polsce.

Fot. GK

Fot. Archiwum GK

Kaszëbskô Jednota od ponad roku domaga się uznania  Kaszubów za mniejszość etniczną. Stowarzyszenie po raz kolejny  przypomniało o tym przy okazji posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Chodzi o zmianę zapisów ustawy o mniejszościach narodowych   i etnicznych oraz o języku  regionalnym, dotyczących  przede wszystkim Kaszubów. Kaszëbskô Jednota zabiega także  o obniżenie progu decydującego o dofinansowaniu ze środków publicznych działań mających na celu zachowanie i rozwój dziedzictwa mniejszości w Polsce z 20 proc. na 10 proc. mieszkańców danych gmin. Zdaniem Jednoty na zmianach tych skorzystają  nie tylko Kaszubi, ale także wszystkie inne mniejszości w Polsce.

Kaszubi popierający taki wniosek mówią, że skłaniają ich do tego ostatnie wyniki Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 roku. Wynika z nich, że 233 tys.  mieszkańców 41 gmin Pomorza deklaruje przynależność do społeczności kaszubskiej. Jednota  zauważa, że wyniki spisu widoczne będą wyłącznie w 19 gminach, w których 106 tys. osób zadeklarowało posługiwanie się na co dzień językiem kaszubskim. Deklaracje o narodowo-etnicznej przynależności Kaszubów w 22 innych gminach naszego województwa, z powodu obecnych zapisów Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, nie przyniosą żadnych widocznych efektów mających na celu zachowanie i rozwój naszej kultury.   Tymczasem władze Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskiego na razie nie komentują sprawy.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Polska – pożegnanie z demokracją? Słowo przestrogi
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK
I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek

Najnowsze komentarze