„Batory” na dużym ekranie. Filmowe spotkanie w Gdyni

17 marca 2013r. | Drukuj

Muzeum Emigracji w Gdyni i Gdyńska Szkoła Filmowa zapraszają na drugie w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Gdynia na dużym ekranie”. Marcowy odcinek pt. „Transatlantyk” dedykowany będzie morskiej ikonie polskich wyjazdów za ocean – MS „Batory”.

MS „Batory” – najwspanialszy polski transatlantyk był salonem i ambasadą kultury polskiej.  Zaprezentowane zostaną niezwykle interesujące profesjonalne i amatorskie materiały filmowe, dokumentujące m.in. chrzest i wodowanie „Batorego” (1935), dziewiczą podróż do Nowego Jorku (1935), powojenne rejsy do Norwegii (1953) i Indii (1954) oraz film dokumentalny Franciszka Fuchsa i Ludwika Perskiego: „Batorym do Polski” (1959), relacjonujący rejs z Montrealu do Gdyni. Zobaczymy unikatowe sceny z życia pasażerów i załogi statku oraz zdjęcia  Dworca Morskiego i Magazynu Tranzytowego przed wojną.  Gościem spotkania będzie Marek Twardowski – kustosz statku-muzeum „Dar Pomorza”.

fot. mat. prasowe

fot. mat. prasowe

„Gdynia na dużym ekranie” to cykl tematycznych spotkań adresowanych do mieszkańców i miłośników historii miasta. Celem projektu jest premierowa, publiczna prezentacja mało znanych i niepublikowanych archiwalnych materiałów filmowych, kronik oraz fragmentów filmów dokumentalnych i fabularnych związanych z historią Gdyni. Projekcje poprzedzają spotkania z publicznością, wykłady i prelekcje przygotowane przez autora projektu – dziennikarza, reżysera, scenarzystę – Marcina Borchardta (Gdyńska Szkoła Filmowa) i zaproszonych gości – historyków, znawców dziejów miasta. Spotkanie odbędzie się 20 marca 2013 r. godz. 19.00 do auli Wydziału Nawigacji Akademii Morskiej (al. Jana Pawła II 3).

 


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz