Kolejny produkt z Pomorza na liście MRiRW. Chleb z Pirsna

30 stycznia 2013r. | Drukuj

Chleb z Pirsna w tym roku zamyka listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Producenci żywności z Pomorza zarejestrowali już 135 produktów. Województwo pomorskie jest liderem w rankingu.

fot. Chleb z Pirsna/pomorskie.eu

fot. Chleb z Pirsna/pomorskie.eu

11 stycznia 2013 r. wpisany został kolejny produkt z województwa pomorskiego – chleb z Pirsna. Podstawowymi składnikami wykorzystywanymi do wypieku chleba z Pirsna są: serwatka, mąka żytnia i drożdże. Pieczenie chleba do dnia dzisiejszego odbywa się w piecu chlebowym opalanym drewnem, który jest w każdym gospodarstwie. Dla wzbogacania smaku i aromatu chleba dodawane są nasiona maku, słonecznika, dyni lub kminku. W gospodarstwach agroturystycznych znajdujących się w Pierszczewie odbywają się pokazy oraz warsztaty wypieku chleba z Pirsna.

 Pierszczewo (Pirsno, w j. kaszub. Pierszczewò) to wieś położona na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w gminie Stężyca. Dawniej przez Pierszczewo przebiegał główny trakt handlowy łączący Poznań z Gdańskiem. Położenie to miało wpływ na popularyzację produktów wytwarzanych we wsi. Dzięki zaopatrywaniu się podróżnych w chleb, zyskał on uznanie i stał się bardzo popularny. Receptura zachowała się dzięki przekazom ustnym oraz kultywowaniu nieprzerwanie tradycji piekarskich.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz