fot. Karmniki z XIV edycji konkursu/Dorota Nelke

Po raz 15. Miasto Gdynia ogłasza konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni” na wykonanie karmników i budek lęgowych. Każdy może wykonać swój karmik i zgłosić na konkurs. Do tej pory powstało już ponad 3400.

fot. Karmniki z XIV edycji konkursu/Dorota Nelke
fot. Karmniki z XIV edycji konkursu/Dorota Nelke

W Gdyni żyje kilka gatunków ptaków m.in. sikorki i dziuplaki, którym wycinanie starych drzew ogranicza możliwości zakładania gniazd w naturze, stąd jeden z pomysłów aby zbudować budki lęgowe. – Głównym celem konkursu jest lepsze poznanie przez gdynian gatunków ptaków żyjących w mieście oraz włączenie młodzieży w działania na rzecz ochrony przyrody – informują urzędnicy UM w Gdyni. Uczestnik może złożyć w konkursie tylko jedną pracę. Autorzy tych najlepszych, a także szkoły, których uczniowie dostarczą najwięcej prac spełniających warunki konkursu, otrzymają nagrody rzeczowe.

– Po zakończeniu konkursu budki lęgowe i karmniki są  rozdawane wszystkim chętnym pod warunkiem, że zobowiążą się zawiesić je na swoim terenie i dbać o nie – na działkach, na drzewach przy szkole czy przedszkolu, w parkach, także w lasach. Żywot budki to dwa, trzy sezony, zatem nasz konkurs to niekończąca się historia – dodają urzędnicy.

Najlepszym materiałem na nowe domki dla ptaków jest surowe drewno – podpowiadają urzędnicy – ptaki nie lubią budek ozdobnych i z materiałów uszlachetnionych przez człowieka: ze sklejki, malowanych, rzeźbionych itp.

Prace należy składać od 28 stycznia do 11 lutego 2013 r., od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-15.00, w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta Gdyni (ul. 10 Lutego 24). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 25 lutego 2013 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.