fot. ORP "Kontradmirał X. Czernicki podczas ćwiczeń na morzu" - foto st. chor. Adam Roik

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” – polski okręt dowodzenia stanie na czele NATO-wskiego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej. Polski okręt przeszedł już wszystkie sprawdziany potwierdzające jego gotowość do misji.

fot. ORP "Kontradmirał X. Czernicki podczas ćwiczeń na morzu" - foto st. chor. Adam Roik
Fot. St. chor. Adam Roik: ORP Kontradmirał X. Czernicki

Polski okręt jest przygotowany do pełnienie funkcji dowództwa podczas najbliższej misji. Podczas przygotowań okręt z załogą poddany przeszedł szereg ćwiczeń na morzu. – Ćwiczono koordynację działań, procedury dowodzenia, łączności i sygnalizacji pomiędzy okrętem dowodzenia, a innymi – podległymi mu jednostkami.  Prowadzono także ćwiczenia z jednostkami ratowniczymi, w tym operacje poszukiwania i ratowania rozbitków, pomoc uszkodzonym jednostkom oraz współpracę ze śmigłowcem podczas ewakuacji z pokładu rannych osób. „Czernicki” wykonywał strzelania artyleryjskie do celów powietrznych i nawodnych oraz prowadził monitoring sytuacji nawodnej i powietrznej.

W trakcie przygotowań do misji, załoga okrętu sprawdziła także możliwości okrętu jako jednostki wsparcia logistycznego. Przećwiczono zadania związane z uzupełnianiem zapasów na morzu czyli tzw. RAS (Replenishment at Sea). „Czernicki” przekazywał paliwo oraz inne materiały na okręty będące w ruchu. Chodziło o sprawdzenie możliwości uzupełniania przez okręty zapasów paliwa, wody i innego rodzaju zaopatrzenia na morzu bez konieczności wchodzenia do portu – informuje kmdr ppor. Piotr Adamczak z-ca rzecznika prasowego Dowódcy Marynarki Wojennej. – Obecnie do misji pozostało pół miesiąca. Już wkrótce na okręcie zaokrętowany zostanie polski sztab oficerów, który z pokładu ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” będzie dowodził i koordynował wszelkimi działaniami NATO-wskiej „Tarczy Przeciwminowej”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.