Stan wojenny został wprowadzony dokładnie 31 lat temu. Główną przyczyną wprowadzenia była obawa władz komunistycznych przed utratą władzy, związana z utratą kontroli nad niezależnym ruchem związkowym, w szczególności Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”. Stan wojenny obowiązywał na całym terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zawieszony został dopiero 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

jaruzelski
Fot. narodowcy.net

O wprowadzeniu stanu wojennego poinformowało Polskie Radio i Telewizja Polska o godzinie 6 nadając przemówienie generała Jaruzelskiego. 13 grudnia (noc z soboty na niedzielę) dokładnie o północy oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9000 samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe. 25 procent wszystkich sił skoncentrowano w Warszawie i okolicach. Ministerstwo Obrony Narodowej powołało dziesiątki tysięcy rezerwistów, wyłączono komunikację telefoniczną, wprowadzono godzinę milicyjną oraz zawieszono naukę w szkołach i na uczelniach. W ciągu pierwszego tygodnia trwania stanu wojennego w więzieniach i ośrodkach internowania znalazło się ok. 5000 osób. Ogółem, w okresie trwania stanu wojennego, zostało internowanych ok. 10 000 osób w 49 ośrodkach internowania na terenie całego kraju. 16 grudnia zaczęła się pacyfikacja kopalni Wujek przez ZOMO i wojsko. Skutkiem tego wydarzenia było zastrzelenie 9 górników (21 zostało rannych). Opór społeczeństwa był wielki. Mieszkańcy większych miast wyszli na ulice, aby bronić praw człowieka. 16 czerwca 1983 roku do Polski przyleciał papież Jan Paweł II. Według raportów dostarczonych przez SB w mszach i spotkaniach z papieżem uczestniczyło 7 milionów osób.
Wprowadzenie stanu wojennego znalazło swój wydźwięk w historii. Wielu historyków zastanawia się nad motywami i okolicznościami wprowadzenia stanu wojennego. Jednakże do odzyskania suwerenności przyszło nam czekać do 1989 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.