Kaszubskie Andrzejki z kanadyjskim gościem. Hucznie w Baninie

30 listopada 2012r. | Drukuj

Tegoroczna impreza andrzejkowa Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie na długo pozostanie w pamięci jej 125. uczestników. Przede wszystkim z powodu obecności na niej Davida Shulista – lidera Kaszubów w Kanadzie, burmistrza gminy Madawaska Valley, który bawił się do samego końca przy dźwiękach orkiestry Krystiana Formeli i Kazimierza Grunholza.

Fot. Nadesłane przez czytelnika GK

– Jô bë chcôł, żebë ù nas téż tak sã pòtrafilë bawic, ale to jaż tak nie je. Tu to je richtich pò kaszëbskù – wzdychał David Shulist z Kanady, któremu ten regionalny charakter imprezy bardzo odpowiadał.

Chętnie rozmawiał niemal z wszystkimi po kaszubsku, w języku znanym mu od dzieciństwa. Jednocześnie dawał świadectwo umiłowania Tatczëzny, co dla niektórych było wręcz olśniewające, dla innych intrygujące, a jeszcze innych zaskakujące. W każdym razie efekt był zawsze pozytywny.

– To je cos dlô mie! Jô sã ceszã, że jô mògã tu z Davidã pògadac. Kò jegò kòrzenie są kòle Lëpùsza, tam dze mòje – mówił Ludwik Breza, członek zarządu partu w Baninie.

Ponadto zabawa była wzbogacona występem grupy „Młodzëzna”, która zaśpiewała w językach kaszubskim i angielskim utwór „Wiedno Kaszëbë”, napisany specjalnie na cześć Kaszubów w Kanadzie.

– Tã piesniã bãdzemë spiéwelë terô w Kanadze – podsumował Shulist na koniec swego krótkiego wystąpienia.

Tę wzniosłą atmosferę jeszcze bardziej rozgrzała grupa kabaretowa „A Matizernoga!”, która zaprezentowała spektakl pełen komizmu „Wëbòrë miss”.

(jd)

Galeria


Opublikowano w: RegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz