Ten budynek pokaże siłę i sprawność Polski. W Berlinie

28 listopada 2012r. | Drukuj

Projekt pracowni JEMS Architekci zwyciężył w konkursie na koncepcję architektoniczną budynku polskiej ambasady w Berlinie. Według planów MSZ, budowa ma się zakończyć w 2016 r. i będzie kosztować około 40 mln euro.

Fot. Mat. prasowe

– Na alei Unter den Linden, tuż przy Bramie Brandenburskiej stanie siedziba ambasady, która będzie dumą Polski i polskiej dyplomacji – powiedział Podsekretarz Stanu w MSZ Jerzy Pomianowski po ogłoszeniu wyników konkursu. Jury pod przewodnictwem Prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich Jerzego Grochulskiego oceniało 39 prac, które wpłynęły na konkurs. Zwyciężył projekt warszawskiej pracowni JEMS Architekci

 – Nowy budynek ambasady będzie świadczył o sile, dostojeństwie i sprawności polskiego państwa, będzie naszą wizytówką w stolicy jednego z najważniejszych państw Unii Europejskiej – dodał Jerzy Pomianowski.

Jak poinformował wiceminister, MSZ przewiduje, że budowa nowej ambasady według zwycięskiego projektu – od rozbiórki do oddania pod klucz nowej siedziby – będzie trwała trzy lata, a koszty inwestycji wyniosą około 40 mln euro czyli 160 mln złotych.
– Pod koniec 2013 r. przetarg wyłoni wykonawcę tej inwestycji i rozpocznie się wyburzanie obecnej rudery przy Unter den Linden i budowa nowej ambasady – dodał wiceminister.

Fot. GK: Unter den Linden, czyli Pod Lipami. Nowa ambasada Węgier

Budynek polskiej ambasady w Berlinie stoi przy głównym bulwarze stolicy Niemiec Unter den Linden. Pochodzący z przełomu lat 60. i 70 gmach jest w bardzo złym stanie i został zamknięty w 1999 roku. Obecnie ambasada polska mieści się w pałacyku znajdującym się w oddalonej od centrum dzielnicy Grunewald, w którym przed 1989 r. była siedziba polskiej misji wojskowej.


Opublikowano w: TechnologieWiadomości LITE
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz