Ustawa śmieciowa. Gdynianie dowiedzą się w grudniu

26 listopada 2012r. | Drukuj

W grudniu mieszkańcy Gdyni dowiedzą się w jaki sposób będzie naliczana opłata za odbiór odpadów komunalnych, jednak już teraz urzędnicy informują ku jakiej metodzie i stawce się skłaniają.

fot. sxc.hu

Nowa ustawa śmieciowa weszła w życie 1 stycznia 2012 roku. Do 1 lipca 2013 musi zacząć już funkcjonować we wszystkich gminach. Dzięki tej zmianie mają zniknąć dzikie wysypiska i wprowadzona ma zostać powszechna segregacja odpadów. Według nowej ustawy to samorządy będą odpowiedzialne za zbiórkę i zagospodarowanie śmieci. Również w gestii samorządów jest wybór jednej z czterech metod ustalania stawki za usługę. Samorząd Gdyni skłania się ku opłacie ryczałtowej dla każdego gospodarstwa domowego. – Obecne szacunki wskazują, że miesięczna opłata wyniesie około 35 zł od gospodarstwa domowego prowadzącego segregację. Ostateczna kwota będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu na wyłonienie firm, które w imieniu gminy zajmą się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów – informują urzędnicy UM w Gdyni.

Stawka ta może jednak wzrosnąć, gdy w gospodarstwie domowym nie będzie przebiegała segregacja śmieci. Stawka dla niesegregujących może być o 50-100% wyższa. – Cała kwota zebrana w formie opłaty śmieciowej będzie przeznaczona na obsługę systemu, czyli na wywóz i utylizację śmieci. Jeśli okaże się, że w danym roku wpłaty są wyższe niż poniesione wydatki, to w następnym opłata będzie obniżona. – tłumaczą urzędnicy w Gdyni. Deklarację mieszkańcy będą musieli złożyć do 30 kwietnia 2013 roku. Za tę miesięczną opłatę opłacany będzie odbiór, transport, zbieranie, odzyskiwanie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych, tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, działania edukacyjne i informacyjne oraz obsługa administracyjna systemu.


Opublikowano w: GdyniaTrójmiastoWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz