fot. Joanna Jagodzińska

Młodzież łebskiego gimnazjum im.Jana Pawła II odwiedziła muzeum wyrzutni rakiet znajdujące się w sercu Słowińskiego Parku Narodowego. Była to żywa lekcja historii. Wraz z przewodnikiem muzeum, Krzysztofem Leśniakiem, uczniowie zwiedzili wystawę poświęconą stacji badawczej prowadzonej przez niemieckiego okupanta.

fot. Joanna Jagodzińska

Lokalizacja stacji w osadzie Rąbka, tuż u bram miasta Łeby, nie była przypadkowa. Łeba cieszyła się wówczas opinią małej turystycznej, spokojnej miejscowości, gdzie ingerencja „wroga” była wręcz niemożliwa. Doświadczenia na owej stacji mogły odwrócić karty historii …

Ostatnie wystrzelenie doświadczalnej rakiety zwanej „Reintochter „ nastąpiło 18 stycznia 1945 roku. Było to przedsięwzięcie wyjątkowe, można sobie wręcz zadać pytanie, co by było, gdyby II wojna światowa zakończyła się o wiele później…Nie tylko to jest warte uwagi, a wręcz inna wyjątkowa rzecz, twórcy polskiej myśli inżynieryjnej. Otóż mało kto wie, że po wojnie nasi polscy naukowcy, właśnie tu na wyrzutni rakiet – pozostałości po nazistach, doświadczali i wypuszczali w atmosferę tzw rakiety meteorologiczne. Pierwsze prace nad rakietami miały zasięg światowej myśli techniki rakietowej. Twórcy tegoż projektu założyli sobie bardzo ambitne cele, czyli zbudowania rakiety meteorologicznej o parametrach nie gorszych od tych jakie posiadały rakiety amerykańskie,tak , tak ,pierwsze drogi ku kosmosu! Próby rakiet zakończono z wynikiem pozytywnym w roku 1965. 7.10.1970 r. pomyślnie zostały zakończone prace nad prototypem polskiej rakiety sondażowej. Smaczku dodaje fakt, że miałam okazję spotkać się wiele lat temu z konstruktorami, pracownikami naukowymi, którzy w domyśle uważają, że prace naszych polskich konstruktorów zostały przerwane na rozkaz ludzi ze wschodniej granicy…

Dzięki opisanej wyprawie uczniowie usłyszeli rąbek historii w inny niż na co dzień, w murach szkoły sposób. Żywa lekcja historii, wraz z nauczycielami, przewodnikiem, przy przychylności Dyrekcji Parku, pozwoliła młodym Łebianom przybliżyć historię swojego miejsca. Zachęcam do takich lekcji w swoich miejscowościach.

Ewa Horanin

Galeria

fot. Joanna Jagodzińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.