Zwodzona kładka przez Motławę. Projekt Słoweńców

10 listopada 2012r. | Drukuj

9 listopada rozstrzygnięty został międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno – technicznej zwodzonej kładki pieszej przez Motławę na Ołowiankę. Zwyciężyła koncepcja projektantów ze Słowenii.

Zwycięski projekt/mat. prasowe

Konkurs Miasto Gdańsk ogłosiło w maju tego roku. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie napływały z całego świata. Zgłosiły się 154 zespoły, do udziału w konkursie dopuszczonych zostało 130 zespołów – Tak duże zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – mówił podczas ogłoszenia wyników, zastępca prezydenta Gdańska, ds. polityki przestrzennej, Wiesław Bielawski. Konkurs wygrali projektanci ze Słowenii PONTING d. o.o. (Ltd) (Maribor), nagroda w wysokości 50 tys. zł. Autor zwycięskiej koncepcji niezależnie od nagrody pieniężnej otrzyma zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowej kładki.

Zwycięski projekt/mat. prasowe

Kładka, poprowadzona w okolicy ul. Grodzkiej 9, skomunikować ma Główne Miasto z Ołowianką, zapewnić ma łatwiejszy dostęp do instytucji kultury, dać możliwość łączenia oferty kulturalnej Muzeum II Wojny Światowej Filharmonii i Centralnego Muzeum Morskiego, stworzyć ma nową trasę spacerową i atrakcyjny akwen dla turystów morskich oraz zwiększyć atrakcyjność rejonu Szafarnia poprzez stworzenie nowego dojścia – to argumenty, które przemawiają za jej budową.

Kładka otwierać i zamykać ma się w czasie krótszym niż dwie minuty; znajdować się ma na wysokości 2,5 m w świetle toru wodnego Motławy – to niektóre z wymogów konkursowych określonych na podstawie analizy wariantowej dla budowy przeprawy przez Motławę sporządzonej na zlecenie miasta, którym musieli sprostać projektanci.

Zwycięski projekt/mat. prasowe

Teren opracowania konkursowego objęty jest ochroną dziedzictwa kulturowego oraz ochroną archeologiczną. Maksymalny planowany łączny koszt wykonania zwodzonej kładki pieszej przez Motławę na Wyspę (wraz z budynkiem do obsługi kładki i zagospodarowaniem terenu przyległego) wynosi 13 mln zł.

[youtube_sc url=”http://youtu.be/rL-tz2Jb5ac”]


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz