Gdańszczanie kują orła

09 listopada 2012r. | Drukuj

Niezwykły pokaz kucia orła stalowego z 1918 r. na wzór Orła Piłsudskiego w ramach Narodowego Święta Niepodległości.  

www.kowaladam.freehost.pl

 

,,Kujemy orła’’- to akcja zorganizowana przez Kuźnię Wodną w Oliwie z okazji nadchodzącego Narodowego Święta Niepodległości. 11.11.2012 r. kowale wykonają orła stalowego z roku 1918 r. na wzór Orła Piłsudskiego. Ciekawostką jest fakt, iż materiał, czyli stal potrzebna do wykonania orła, ma grubość 15 cm i część prac zostanie wykonana przy użyciu młota wodnego z XVI – wiecznej kuźni w Oliwie.

Proces kucia polega na tym, że nagrzany do stanu plastycznego kawałek stali jest poddawany uderzeniom, wskutek czego materiał przybiera żądany kształt. Kucie jest tym łatwiejsze, im stal jest plastyczniejsza, co zależy od jej składu chemicznego i temperatury. Kucie w temperaturze zbyt niskiej powoduje pękanie, w zbyt wysokiej zaś – przepalanie się materiału.

Dodatkowo każdy z obecnych będzie mógł wziąć udział w lekcji patriotycznej, poświęconej obchodom Narodowego Święta Niepodległości.

 


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz