Do Wejherowa zjadą aktorzy

24 października 2012r. | Drukuj

W najbliższy weekend święto amatorskiego teatru w Wejherowie. Przez trzy dni, od piątku do niedzieli trwać będzie 7 Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. A. Luterka. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

„Moskwa Pietruszki”/fot. Bogna Kociumbas

Już w najbliższy weekend rozpocznie się wejherowskie święto teatru amatorskiego „ W gobelinie wielokulturowość”. Prezentacjom teatralnym towarzyszyć będzie koncert poezji śpiewanej w wykonaniu kołobrzeskiej grupy „Cisza jak ta” oraz spektakl ”Moskwa Pietuszki” Teatru Stajnia Pegaza. – Do Polski barwnej i różnorodnej jak kolorowy gobelin chcieliśmy nawiązać, tworząc nasz projekt „W gobelinie wielokulturowości” – informuje dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury Jolanta Rożyńska. – Każdy region w Polsce posiada swą odrębną historię dowodzącą, że kiedyś – dzięki egzystowaniu obok siebie odmiennych, prowadzących ze sobą dialog kultur – byliśmy narodem wielobarwnym. Do takiego obrazu Polski chcieliśmy powrócić, zapraszając zespoły i grupy teatralne do udziału w tym projekcie. Chcieliśmy sprowokować młodych ludzi do zadania sobie pytania o tożsamość współczesnego Polaka, o jego poczucie (lub jego brak) przynależności do regionu, w którym widoczne są wpływy różnych kultur.

Do tegorocznej edycji zgłoszono łącznie 20 zespołów i monodramów nie tylko z naszego powiatu, czy województwa, ale i z Polski. Gościć będziemy miłośników teatru z Rumi, Bolszewa, Gniewina, Sopotu, Lęborka, Gdańska, Chojnic, Choczni, jak również z Trzcianki czy Białej Podlaskiej. Będziemy mieli okazję obejrzeć 9 monodramów i 11 spektakli.

W piątek, w ramach imprez towarzyszących, zaplanowano koncert poezji śpiewanej w wykonaniu kołobrzeskiej grupy „Cisza jak ta”, która prezentuje nowoczesne i przebogate aranżacyjnie podejście do nurtu piosenki poetyckiej. Usłyszeć będzie można brzmieniem fletu, skrzypiec i saksofonu. Trzy gitary i delikatna perkusja są dopełnieniem muzycznego całokształtu.

Z kolei w sobotę uzupełnieniem przeglądu teatrów amatorskich będzie znakomity monodram Teatru Stajna Pegaza pt. „Moskwa Pietuszki” Wieniedikty Jerofiejewej w reżyserii Ewy Ignaczak. Wieniczka – intelektualista, pisarz, brygadzista, alkoholik. Lista jego wcieleń ma 125 km, z Moskwy do Pietuszek. Paradoksalnie, każda kolejna stacja oddala go od upragnionego celu, od utopijnego „raju”. Radosław Ciecholewski będzie przewodnikiem po wcieleniach głównego bohatera, które, zatopione w oparach alkoholu, ukazują zatarte granice między filozofią, kulturą, polityką. W tym karykaturalnym świecie, Homo viator niesie swój krzyż w poszukiwaniu równowagi między sercem a umysłem – między szarą rzeczywistością a zatraconym humanizmem.

W niedzielę dla uczestników „Luterka” organizatorzy przygotowali również warsztaty z Magdaleną Gajewską – od 2006 roku scenograf Teatru Wybrzeże. W rozmowie na temat swojego zawodu opowie ona młodym aktorom m.in. o procesie powstawania spektaklu widzianego z perspektywy scenografa, od samego jego początku, czyli pierwszych rozmów z reżyserem, aż po wynik finalny, czyli gotowe przedstawienie.

mat. prasowe


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze