fot. UM Gdynia/Dorota Nelke

20 października wielkie święto na dworcu Gdynia Główna. Przez cały dzień sporo atrakcji i duża dawka historii i ciekawostek z tym miejscem związanych.

fot. UM Gdynia/Dorota Nelke

Mieszkańcy Trójmiasta oraz korzystający z dworca podróżni będą mogli niemal przez cały dzień uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach. Do najciekawszych należą z pewnością audiowycieczki. – Zwiedzający otrzymają specjalne przenośne urządzenia, mikroporty, dzięki którym, podczas zwiedzania poznają historię obiektu, jego architekturę, dowiedzą się więcej o dziełach sztuki utrwalonych na ścianach dworca. Przy każdym ze zwiedzanych punktów towarzyszyło im będzie poświęcone danemu miejscu słuchowisko. Nagrania będzie można posłuchać w trzech wersjach językowych: języku polskim, angielskim i rosyjskim wraz z komunikatem objaśniającym sposób uruchomienia i działania audio-przewodnika- zapowiadają urzędnicy UM w Gdyni.

Również w ten dzień będzie można przyjrzeć się cenionym malowidłom ściennym i mozaiką, które ozdabiają wnętrze budynku. Jako całość stanowią atrakcję turystyczną. – Jak twierdzą historycy sztuki – gdyńskie malowidła i mozaiki czynią wystrój dworca niepowtarzalnym w skali całej Europy! Ich piękno udało się wydobyć dzięki gruntownej renowacji, przeprowadzonej w ramach zakończonych niedawno prac remontowych. Każdy, kto znał gdyński dworzec sprzed lat i przyjdzie go obejrzeć 20 października będzie mógł się przekonać, jak wiele się tam zmieniło. Ponadto wszyscy, którzy przyjdą na dworzec, będą mogli obejrzeć wystawę plakatową, multimedialne prezentacje w fotoplastykonie, występ teatru pantomimy. – informują urzędnicy. Organizatorzy nie pozwolą nudzić się najmłodszym uczestnikom, przygotowali zabawy, których finałem będzie malowanie specjalnie przygotowanej kolorowanki i oczywiście… słodycze.

fot. UM Gdynia/Dorota Nelke

Po remoncie dworca udało się połączyć jego nowoczesne standardy i historyczny charakter. Obiekt wraz z łącznikiem, tzw. kolumnadą, pomiędzy dworcem dalekobieżnym a dworcem SKM, został gruntownie zrewitalizowany. Dworzec został uporządkowany i przywrócono mu pierwotne walory architektoniczne. Pasażerowie mogą poczuć się bezpieczniej dzięki zainstalowaniu nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, przeciwpożarowych i monitoringu. Wymieniono wszystkie instalacje wewnętrzne i zamontowano nowy system informacji dla podróżnych.

Prace na gdyńskim dworcu rozpoczęły się w III kwartale 2010 roku. 5 czerwca 2012 roku wyremontowany obiekt został otwarty dla podróżnych. Współfinansowane z unijnych środków prace kosztowały ponad 40 milionów złotych.

mat. prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.