Wszystko co chcesz wiedzieć o dworcu Gdynia Gł.

19 października 2012r. | Drukuj

20 października wielkie święto na dworcu Gdynia Główna. Przez cały dzień sporo atrakcji i duża dawka historii i ciekawostek z tym miejscem związanych.

fot. UM Gdynia/Dorota Nelke

Mieszkańcy Trójmiasta oraz korzystający z dworca podróżni będą mogli niemal przez cały dzień uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach. Do najciekawszych należą z pewnością audiowycieczki. – Zwiedzający otrzymają specjalne przenośne urządzenia, mikroporty, dzięki którym, podczas zwiedzania poznają historię obiektu, jego architekturę, dowiedzą się więcej o dziełach sztuki utrwalonych na ścianach dworca. Przy każdym ze zwiedzanych punktów towarzyszyło im będzie poświęcone danemu miejscu słuchowisko. Nagrania będzie można posłuchać w trzech wersjach językowych: języku polskim, angielskim i rosyjskim wraz z komunikatem objaśniającym sposób uruchomienia i działania audio-przewodnika- zapowiadają urzędnicy UM w Gdyni.

Również w ten dzień będzie można przyjrzeć się cenionym malowidłom ściennym i mozaiką, które ozdabiają wnętrze budynku. Jako całość stanowią atrakcję turystyczną. – Jak twierdzą historycy sztuki – gdyńskie malowidła i mozaiki czynią wystrój dworca niepowtarzalnym w skali całej Europy! Ich piękno udało się wydobyć dzięki gruntownej renowacji, przeprowadzonej w ramach zakończonych niedawno prac remontowych. Każdy, kto znał gdyński dworzec sprzed lat i przyjdzie go obejrzeć 20 października będzie mógł się przekonać, jak wiele się tam zmieniło. Ponadto wszyscy, którzy przyjdą na dworzec, będą mogli obejrzeć wystawę plakatową, multimedialne prezentacje w fotoplastykonie, występ teatru pantomimy. – informują urzędnicy. Organizatorzy nie pozwolą nudzić się najmłodszym uczestnikom, przygotowali zabawy, których finałem będzie malowanie specjalnie przygotowanej kolorowanki i oczywiście… słodycze.

fot. UM Gdynia/Dorota Nelke

Po remoncie dworca udało się połączyć jego nowoczesne standardy i historyczny charakter. Obiekt wraz z łącznikiem, tzw. kolumnadą, pomiędzy dworcem dalekobieżnym a dworcem SKM, został gruntownie zrewitalizowany. Dworzec został uporządkowany i przywrócono mu pierwotne walory architektoniczne. Pasażerowie mogą poczuć się bezpieczniej dzięki zainstalowaniu nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, przeciwpożarowych i monitoringu. Wymieniono wszystkie instalacje wewnętrzne i zamontowano nowy system informacji dla podróżnych.

Prace na gdyńskim dworcu rozpoczęły się w III kwartale 2010 roku. 5 czerwca 2012 roku wyremontowany obiekt został otwarty dla podróżnych. Współfinansowane z unijnych środków prace kosztowały ponad 40 milionów złotych.

mat. prasowe


Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz