Kaszubskie nazwy miejscowości w gminie Lipusz

28 września 2012r. | Drukuj

Rada Gminy Lipusz 13 września podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenie konsultacji na temat wprowadzenia dodatkowych nazw miejscowości w języku kaszubskim. Konsultacje są przeprowadzone od dnia 14 września br. i potrwają do 2 listopada 2012r.

fot. Wikimedia/Aotearoa/CC – archiwum

W czasie ich trwania mieszkańcy będą się mogli opowiedzieć, czy chcą mieć dodatkową nazwę miejscowości w języku kaszubskim umieszczoną na znakach i tablicach drogowych po urzędowej nazwie miejscowości w języku polskim.

Badania przeprowadzone zostaną w formie pisemnych ankiet, w których Rada Gminy Lipusz zwróci się do mieszkańców z pytaniem: Czy akceptuje Pan/Pani wprowadzenie dodatkowej nazwy w w/w miejscowości w języku kaszubskim? Konsultacje przeprowadzi komisja konsultacyjna powołana przez Wójta Gminy Lipusz. Prawo udziału w badaniu przysługuje mieszkańcom Gminy Lipusz, którzy w dniu jej przeprowadzania ukończyli 18 lat i posiadają czynne prawo wyborcze. Wójt Gminy Lipusz  przedstawi informacje na temat wyników konsultacji, w tym zgłoszonych opinii, uwag i propozycji podczas sesji Rady Gminy na najbliższym posiedzeniu po terminie zakończenia konsultacji.

Wprowadzenie nazw kaszubskich pociąga za sobą konieczność wymiany tablic z nazwami miejscowości jednakże, jest ona bezpłatna dla gminy Lipusz. Koszt tego przedsięwzięcia pokrywany jest z budżetu państwa zgodnie z „Ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym”.

Dla Kaszubów wprowadzenie dwujęzycznych tablic ma znaczenie symboliczne, ponieważ po raz pierwszy oficjalne kaszubskie nazwy zostały uznane przez państwo. Podkreślają one tożsamość etniczną Kaszubów. Dodatkowo nazwy kaszubskie będą także atrakcją turystyczną Gminy Lipusz.


Opublikowano w: RegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze