Policja prosi o rozwagę

06 września 2012r. | Drukuj

Policjanci z Lęborka apelują do mieszkańców o lepsze zabezpieczanie swojego mienia. Pozostawienie nie przypiętego roweru przed sklepem czy laptopa w samochodzie na noc jest pokusą dla złodzieja.

fot. policja.pl

W ostatnim czasie policjanci z Lęborka zauważają zwiększoną liczbę zdarzeń, w których “okazja czyni złodzieja”. Mieszkańcy pozostawiają swoje mienie bez żadnych zabezpieczeń wręcz zachęcając potencjalnego złodzieja do kradzieży. Apelujemy aby nie pozostawiać rowerów, wózków i innego mienia na klatkach schodowych bez należytej ochrony. W samochodach nie pozostawiać choćby na kilka minut, torebek, nawigacji, telefonów, laptopów, aparatów itp. na widocznych miejscach. Pamiętać, że na noc pozostawiając samochód na parkingu należy zabrać z niego również wszystkie wartościowe przedmioty. Warto również pamiętać aby mieć spisane numery przedmiotów tak aby w przypadku kradzieży podać je policji. Tylko wówczas odnalezienie takiego przedmiotu będzie możliwe a sprawca kradzieży poniesie konsekwencje prawne. Często bowiem zdarza się, że gdy kupowany jest nowy sprzęt jak rower, telefon, laptop, nawigacja, itp. nie spisujemy numerów fabrycznych co uniemożliwia późniejszą ich identyfikacje.

– Apelujemy i przypominamy również, że kupowanie mienia po okazyjnych cenach, od podejrzanych osób skutkować może tym, że nabędziemy sprzęt pochodzący z kradzieży a w konsekwencji poniesiemy odpowiedzialność karną za tzw. paserstwo za co grozi do 2 do 5 lat pozbawienia wolności, chociażby nastąpiło nieumyślni – mówi Daniel Pańczyszyn z lęborskiej Komendy Powiatowej Policji.

Pamiętać również należy aby znalezione wartościowe przedmioty odnosić na policję celem sprawdzenia czy nie są kradzione a w przypadku braku takiej informacji, do biura rzeczy znalezionych. Odnalezienie przedmiotu nie czyni z nas jego właściciela o czym mogło przekonać się już kilkanaście osób, które weszły w ten sposób w posiadanie telefonów komórkowych, które okazały się wcześniej zgubione przez właściciela. Osoba taka traci znaleziony sprzęt oraz naraża się na odpowiedzialność karną za przestępstwo przywłaszczenia za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności.


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz