Wysoka frekwencja na czwartym spotkaniu filmowym

08 sierpnia 2012r. | Drukuj

Kolejne spotkanie w ramach II Festiwalu Filmów Kaszubskich przejdzie do historii całej sezonowej imprezy z dwóch powodów. Odnotowano najwyższą z dotychczasowych frekwencję, a po drugie tematyka tak ożywiła widzów, że trzeba było zamykać – znakomitą skądinąd – dyskusję ze względów czasowych.

fot. nadesłane

Po równie udanych projekcjach związanych tematycznie z Kaszubami w Kanadzie, pielgrzymowaniem oraz budową kaszubskiej Gdyni, tym razem przyszedł czas na temat żukowski. Prawdziwą rewelacją jest uroczy film „Na Kaszubach” z 1961 roku, w którym występują między innymi Zofia i Jadwiga Ptachówny haftujące swe przepiękne dziełka. Utrwalono w nim także wiele innych zasłużonych postaci regionu, jak np. pisarza Augustyna Necla, oraz przepiękne krajobrazy. Niektóre z nich całkowicie uległy zmianie. Film przyjęty był wspaniale.

– To jest chyba jedyny materiał, w którym na żywo występują słynne hafciarki. Znakomita rzecz – stwierdziła Krystyna Rogalewska z Żukowa.

Także sporo – w tym także nieżyjących – osób pokazano w relacji z programu „Rodnô Zemia” z wręczenia sztandaru oddziałowi Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Żukowie sprzed 20 lat. Przede wszystkim głównym bohaterem tego obrazu był zasłużony dla Żukowa, Kazimierz Bańczyk.

– To była najpiękniejsza chwila w jego życiu i jedna z ważniejszych w życiu żukowskiego oddziału – podkreślała Lidwina Kreft, obecna prezes żukowskich Kaszubów.

Obrazy te dostarczyły bardzo dużo wiedzy historycznej o Kaszubach, a także sporo wzruszeń. Tymczasem trzeci film o tytule „Ryba Waldorffa” przyniósł dużą dawkę radości. Rzecz dotyczy nieszczęsnego turnieju między Kościerzyną i Kartuzami z 1969 roku. Dwanaście lat temu red. Telewizji Gdańsk Jan Błaszkowski odnalazł archiwalne zdjęcia i zrealizował wówczas reportaż, w którym umiejętnie połączył stare i nowe materiały. W ten sposób niegdyś bardzo poważnie traktowany turniej obecnie może być przyczynkiem do lepszego rozwoju kultury kaszubskiej i zdrowej rywalizacji o prymat na Kaszubach.

– Jestem rodowitym kościerzakiem. O turnieju słyszałem już w dzieciństwie. Musiało to być coś bardzo ważnego dla mieszkańców obu powiatów. Między innymi dlatego postanowiłem zrealizować ten materiał – podkreślał Jan Błaszkowski, obecnie dziennikarz ogólnopolskich „Faktów” TVN. – W pewnym sensie niech ten turniej trwa ciągle, oczywiście w duchu przyjaźnie i zrozumienia, a także radości – dodał redaktor.

Tematyka spotkania wywołała bardzo ciekawą dyskusję o kaszubskości. Między innymi Genowefa Dishl, niegdyś z Miszewa, a od około dwudziestu lat mieszkanka Szwajcarii, po kaszubsku pytała gościa spotkania o znajomość języka kaszubskiego. Brunon Cirocki z Borzestowa interesował się, jak jest dziś postrzegana kaszubskość w kręgach medialnych w Polsce.

– W mojej młodości traktowano w Kościerzynie ten język, jako coś gorszego. Dziś chciałbym się nim posługiwać, ale to nie jest takie proste. Obecnie fakt, że jestem Kaszubą, jest powodem wielkiej satysfakcji oraz nobilitacji w oczach dziennikarzy z innych regionów – odpowiadał Błaszkowski.

Po kilku kolejnych – równie interesujących – spontanicznych wypowiedziach, trzeba było niestety kończyć to bardzo miłe spotkanie. Bohaterami dalszej części była kapela kaszubska ze Stażek oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna, które przygotowało smaczne potrawy kaszubskie.

Jan Dosz


Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz