Rowek uratowany! Młodą fokę znaleźli turyści

25 lipca 2012r. | Drukuj

Dzięki pomocy Błękitnego Patrolu WWF udało się uratować małą fokę pospolitą, znalezioną na plaży w pobliżu miejscowości Rowy. Zwierzę trafiło do helskiego fokarium, gdzie zostanie poddane rehabilitacji.

fot. WWF Polska / Bartosz Muszyński

Zgłoszenie o foce w Rowach wpłynęło w niedzielę, 22 lipca. Dzięki właściwej postawie turystów, którzy niezwłocznie poinformowali Stację Morską o obserwacji zwierzęcia, na miejscu pojawił się wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF, Bartosz Muszyński.

– Oddzwoniłem do turysty, który zgłosił obserwację foki i wypytałem o szczegóły – relacjonuje Muszyński. – Mówił, ze jest młoda, ale nie jest biała. Foka leżała blisko zejścia na plażę. Na miejscu okazało się, że jest to foka pospolita. Szczeniak był bardzo mały, wychudzony i trząsł się. Zabezpieczyłem miejsce odpoczynku foki. Wtedy zapadła decyzja o tym, że musimy fokę przewieźć do helskiego fokarium.

Mała foka okazała się być samcem. Od miejsca znalezienia została nazwana Rowkiem. Oprócz ogólnego osłabienia, ma zranioną prawą, przednią płetwę. Teraz zostanie poddana rehabilitacji w fokarium.

Foka pospolita jest najmniej licznym gatunkiem foki – około 600 osobników – występującym w Bałtyku. Najbliższa kolonia fok pospolitych znajduje się 272 kilometry od Helu na szwedzkiej wyspie Olandia. Foka pospolita jest rzadkim gościem na polskim wybrzeżu, chociaż jej obserwacje każdego roku odnotowują wolontariusze WWF. W ubiegłym roku udało się im zaobserwować narodziny foki pospolitej w Ujściu Wisły. W odróżnieniu do szarej, pospolita przychodzi na świat na przełomie czerwca i lipca. Focze szczenię jest karmione mlekiem matki przez 4-6 tygodni, po czym rozpoczyna samodzielne polowania, pozostając jeszcze przez pewien czas pod matczyną opieką.

Zobacz: Więcej zdjęć Rowka na fan page WWF Polska >>

Jeśli jesteśmy na wybrzeżu Bałtyku i widzimy fokę, należy niezwłocznie zadzwonić do Błękitnego Patrolu WWF, pod numer telefonu 795 536 009 lub do Stacji Morskiej w Helu, numer (58) 675-08-36 – przypomina Paweł Średziński z WWF Polska. – Pod żadnym pozorem nie podchodźmy do foki, nie spychajmy jej do wody i zapewnijmy jej spokój.

Działalność Błękitnego Patrolu WWF jest możliwa dzięki realizacji projektu „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce” (w skrócie „Ssaki bałtyckie”) współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Partnerami projektu są: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.


Tagi: , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze