Artyści pomalują Gdynię

20 lipca 2012r. | Drukuj

W dniach 20 lipca – 10 sierpnia czołówka polskiego street artu w ramach Festiwalu Traffic Design 2012 zmieni wybrane gdyńskie ulice, wiadukty i stacje SKM.

fot. M-City – Mural powstanie już wkrótce na ul. Żeromskiego/facebook Traffic Design

Inicjatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Traffic Design, które powstało z połączenia umiejętności i zainteresowań streetartowców, grafików, architektów, urbanistów, malarzy, a także działaczy społecznych. Cel jaki przyświeca akcji to polepszyć estetykę przestrzeni publicznych. W tym roku cały festiwal poświęcony zostanie Gdyni. Artyści zaprojektują prace w ten sposób, aby w całości nawiązywały do klimatu i architektury morskiego i modernistycznego miasta. Nie będą to oderwane od kontekstu urbanistycznego obrazy „wklejone” w przestrzeń, ale integralne projekty współgrające z układem i charakterem dzielnicy i budynków. Stowarzyszenie chce zaprezentować street art konstruktywny: przyjemny dla mieszkańców, atrakcyjny dla turystów – dobry dla miasta.

Prace i jej rezultaty będzie można oglądać w pobliżu ulic Portowej, Żeromskiego, Św. Piotra i Św. Wojciecha (Śródmieście), gdzie jak nigdzie indziej w mieście, nowoczesny wizerunek Gdyni spotyka się z historią małej rybackiej wioski i przedwojennymi marzeniami o pierwszym polskim porcie. Artyści wkroczą w klimatyczne zakamarki dzielnicy, odwołując się do historycznego i artystycznego kontekstu tego miejsca, w którego sąsiedztwie znajdują się m.in. Klub Muzyczny Ucho, Stocznia Remontowa Nauta, nabrzeże Dalmoru czy Klub Filmowy.

Odmienione zostaną również SKM Grabówek i SKM Redłowo. To kontynuacja długotrwałej współpracy z PKP i SKM w Trójmieście. Stowarzyszenie ponownie pojawi się w Redłowie, gdzie powstała zeszłoroczna realizacja artystów Autone i Roema. Nowe murale powstaną również na stacji Grabówek SKM. Wiadukty na ulicach Sportowej i Wielkopolskiej pomalowane zostaną dzięki inicjatywie i zaangażowaniu mieszkańców oraz PKP. Z prośbą o pomalowanie wiaduktu przy ul. Sportowej wystąpili radni tamtejszej dzielnicy. Tymczasem z propozycją pomalowania wiaduktu na ul. Wielkopolskiej zwróciło się PKP.

W festiwalu weźmie udział czołówka artystów polskiego street artu, m.in.: M-city, Etam Cru, Otecki, Autone i Roem, Dair, Nespoon, Maciek Szupica, Seikon oraz Jacyndol.

mat. prasowe


Tagi: , , , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz