Kolejne archeologiczne odkrycia w Lęborku

10 maja 2012r. | Drukuj

Trwają prace archeologiczne przy placu w centrum Lęborka. Dotychczas odsłonięto piwnice dawnych kamienic, a w nich znaleziono pozostałości warsztatu krawieckiego. Teraz badacze odkryli starsze ślady, pochodzące nawet z XVI wieku.

fot. GK

Przeszukiwany kwartał przy Placu Pokoju i ul. Armii Krajowej według przewidywań archeologów nie skrywa sensacyjnych artefaktów. Mimo to w odkopanych piwnicach odkryto zardzewiałe maszyny do szycia, nożyce i nadpalone części materiału. To prawdopodobnie pozostałości po mieszczącym się w stojącej tu w przeszłości kamienicy zakładzie krawieckim. Ciekawa jest także pordzewiała szpada paradna z XIX w, która mogła należeć do jednego z mieszkańców kamienicy. Przedmioty mogły wpaść do piwnicy i zostały przysypane gruzem w trakcie pożaru w roku 1945.

Zobacz także: Archeolodzy szukają śladów z przeszłości [ZDJĘCIA] >>

Badacze rozszerzyli swoje prace także o teren poza piwnicami. Na znajdującym się przy nich dawnym podwórku, odnaleźli coś, co może być pozostałością dawnego paleniska lub pieca. Odkopane nieopodal resztki muru wskazują, że znalezisko może pochodzić nawet z XVI w.  Pozostawało ukryte pod warstwą ziemi już w XIX w, dlatego  jest w dobrym stanie. Wewnątrz znajdowały się skorupy ceramiki.

Prace w obecnym miejscu potrwają do końca maja. Cały teren ma zostać przebadany do końca października.


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz