Największy żłóbek na Kaszubach

02 lutego 2012r. | Drukuj

Największy żłóbek na Kaszubach został zgłoszony do międzynarodowego konkursu, który został zorganizowany przez region Umbria we Włoszech, Burmistrz Miasta Betlejem oraz Urząd Dzielnicy Wilanów. Jeżeli zostanie nagrodzony, film przedstawiający żłóbek trafi do Betlejem.

www.wejherowo.pl

Wejherowski żłóbek obchodzi 65 jubileusz i jest jednym z największych ruchomych szopek na Kaszubach. Co roku u ojców franciszkanów budowany jest z dokładną starannością. Podziwiać żłóbek można od 1 grudnia jednak prace nad nim zaczynają się parę miesięcy wcześniej. Pierwszy żłóbek urządził św. Franciszek z Asyżu w 1223r. w skalnej grocie w Greccio. Był to początek piękną tradycję budowania monumentalnych żłóbków w świątyniach franciszkańskich, a następnie w całym Kościele.

Wejherowscy franciszkanie pielęgnują ten zwyczaj od 65 lat. Od kilkunastu lat do budowy całej scenerii żłóbka wykorzystuje się około 120 różnych figur drewnianych, gipsowych, z masy żywicznej i plastiku. Oprócz figur postaci są również: zwierzęta, wiatrak, młyn, ogniska, domki, choinki, jałowiec, sosny, brzozy, żarnowiec, mech leśny, krzaki jagody i wrzosu, piasek morski oraz siano i kora drzew. Ponadto 23 silniki 12V, 60 żarówek, 3 kg wkrętów i ok. 50 metrów przewodów elektrycznych. Zużyto 6 m bieżnych deski i 12 m łat. Po ubiegłorocznych „dodatkach” mamy kolejne ruchome elementy: praczka, pasące się owce, bawiące dzieci i kuter w sumie ruchomych figur jest 23.

Prace, zgodnie z regulaminem mogą być nadsyłane w formie fotografii, filmu lub żłóbka w materialnej postaci (w przypadku małych konstrukcji). Wejherowski żłóbek został sfilmowany przez pracownik Urzędu Miejskiego w Wejherowie, Jarosława Okoń. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku grudnia 2012 roku. Później wszystkie prace zostaną przekazane do Muzeum Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Zobacz film


Opublikowano w: WejherowoWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze