Sztorm odsłonił wrak w Łebie [ZDJĘCIA]

31 stycznia 2012r. | Drukuj

Tegoroczny sztorm, który jeszcze nie tak dawno niszczył polskie wybrzeże, odsłonił kolejne fragmenty tajemniczego wraku na plaży w Łebie. Pięćdziesięciometrowy kadłub był już badany przez pomorskich archeologów, ale póki co można tylko snuć przypuszczenia co do jego pochodzenia.

O tajemniczym wraku na plaży w Łebie pisaliśmy już kilkakrotnie. W grudniu 2010 roku znaleziska tego dokonał jeden z mieszkańców Łeby. Większy fragment statku morze odsłoniło dopiero w maju zeszłego roku.

– Po sztormie morze odsłoniło cały obrys dawnego kadłuba, a wcześniej pojawiały się tu tylko fragmenty drewnianej konstrukcji – wyjaśniał wtedy GK Grzegorz Sojda, mieszkaniec Łeby, który trafił na wrak.

fot. Jacek Mazurkiewicz

Niemniej w tym roku, kolejne sztormy, które siały ogromne spustoszenie na całym polskim wybrzeżu, pozwoliły spacerowiczom zobaczyć jeszcze więcej fragmentów tajemniczego wraku.

Z niemieckich przekazów historycznych wynika, że odsłonięty na plaży pięć kilometrów na wschód od Łeby drewniany wrak to być może płaskodenna barka o nazwie „Oldenfelde”. Zimą 1921 roku wypełniona ładunkiem barka była holowana z Bremy do Gdańska. 23 stycznia 1921 roku, podczas silnego sztormu, barka zerwała się z holu  i rozbiła o brzeg. Problem w tym, że „Oldenfelde” sztrandował tuż obok hotelu Neptun, zaś wrak znajduje się 6 km dalej. Prawdziwość tej historii chcą potwierdzić archeolodzy.

Zdjęcia zrobione w niedzielę przesłał nam czytelnik GK Jacek Mazurkiewicz z Łeby. Serdecznie dziękujemy!

Galeria

fot. Jacek Mazurkiewicz


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz