Nowe pomysły radnych na plac Pokoju w Lęborku

28 października 2011r. | Drukuj

Dwaj miejscy radni odnieśli się sceptycznie do założeń rewitalizacji placu Pokoju w Lęborku. Podczas ostatniej sesji zaprezentowali swoją wizję ścisłego centrum miasta, która znacznie różni się od promowanej dotychczas koncepcji.

Już za rok rozpocznie się rewitalizacja ścisłego centrum Lęborka – placu Pokoju. Prace odbywające się w ramach szerszej inwestycji opiewającej na kwotę 13 mln zł.

Tak do tej pory przedstawiano koncepcję zrewitalizowanego placu Pokoju w Lęborku / fot. lebork.pl

Radni Krzysztof Siwka i Zachariasz Frącek podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Lęborku odnieśli się bardzo sceptycznie do preferowanej dotychczas koncepcji zagospodarowania placu Pokoju w Lęborku. Ich zdaniem ścisłe centrum miasta, które stanowi jego najważniejszą wizytówkę, nie może sprowadzać się do rewitalizacji zakładającej wybrukowanie nową kostką i postawieniem na środku dużej fontanny. W swoich interpelacjach radni negują także koncepcję tworzenia miejsc parkingowych na obrzeżach placu.

– Centrum powinno być wizytówką Lęborka i miejscem przyjaznym dla mieszkańców i odwiedzających turystów. Takie założenie należy obrać podczas rewitalizacji tego miejsca. Skoro jest jeszcze czas na zmianę koncepcji to należy to zrobić – argumentuje radny Krzysztof Siwka.

W swoich założeniach dwóch radnych nie tylko nawiązuje do historii Lęborka, ale zachęca także skorzystania z tego co miasto oferowało już nam od lat.

– Na placu Pokoju mógłby stanąć charakterystyczny dla miasta lew. – opowiada Siwka – Po co nam też nowa fontanna, skoro tuż obok znajduje się od dawna zapomniana fontanna z żabkami. Można by ją odrestaurować.

Radni nie popierają także pomysłu wyłożenia placu Pokoju nową kostką brukową. Ich zdaniem warto byłoby skorzystać z historycznej kostki, którą odzyskano podczas rewitalizacji średniowiecznych obwarowań. Stanowiłoby to dodatkowy atut zrewitalizowanego centrum.

Wśród postulatów mowa była także o odejściu od koncepcji tworzenia miejsc parkingowych na obrzeżach placu Pokoju.

– To dobry pomysł. – komentowali po sesji mieszkańcy – Tuż obok placu jest wiele niewykorzystanego miejsca, gdzie można zrobić parkingi. Z resztą po co nam samochody w sąsiedztwie restauracji i kawiarni, które mają tam podobno być.

Wnioskodawcy chcieliby aby powołać specjalny zespół, który zająłby się koncepcją rewitalizacji palcu Pokoju już teraz. W jego skład mogliby wejść historycy, plastycy,architekci ale także miłośnicy Lęborka.

– Bardzo nam zależy na tym, aby możliwie jak największa ilość mieszkańców Lęborka wypowiedziała się o tym, jak wyobrażają sobie przyszły plac Pokoju (Stary Rynek) i o jakie elementy można by go wzbogacić – akcentuje Krzysztof Siwka – Uważam też, że warto korzystać z dobrych doświadczeń innych miast, które zrealizowały już projekt rewitalizacji, dzięki czemu ich mieszkańcy zyskali piękne starówki.


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. fredrooooo pisze:

    no może by się zajął tym ktos normalny ,bo ten pomysł jest do bani

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze