Nowe pomysły radnych na plac Pokoju w Lęborku

28 października 2011r. | Drukuj

Dwaj miejscy radni odnieśli się sceptycznie do założeń rewitalizacji placu Pokoju w Lęborku. Podczas ostatniej sesji zaprezentowali swoją wizję ścisłego centrum miasta, która znacznie różni się od promowanej dotychczas koncepcji.

Już za rok rozpocznie się rewitalizacja ścisłego centrum Lęborka – placu Pokoju. Prace odbywające się w ramach szerszej inwestycji opiewającej na kwotę 13 mln zł.

Tak do tej pory przedstawiano koncepcję zrewitalizowanego placu Pokoju w Lęborku / fot. lebork.pl

Radni Krzysztof Siwka i Zachariasz Frącek podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Lęborku odnieśli się bardzo sceptycznie do preferowanej dotychczas koncepcji zagospodarowania placu Pokoju w Lęborku. Ich zdaniem ścisłe centrum miasta, które stanowi jego najważniejszą wizytówkę, nie może sprowadzać się do rewitalizacji zakładającej wybrukowanie nową kostką i postawieniem na środku dużej fontanny. W swoich interpelacjach radni negują także koncepcję tworzenia miejsc parkingowych na obrzeżach placu.

– Centrum powinno być wizytówką Lęborka i miejscem przyjaznym dla mieszkańców i odwiedzających turystów. Takie założenie należy obrać podczas rewitalizacji tego miejsca. Skoro jest jeszcze czas na zmianę koncepcji to należy to zrobić – argumentuje radny Krzysztof Siwka.

W swoich założeniach dwóch radnych nie tylko nawiązuje do historii Lęborka, ale zachęca także skorzystania z tego co miasto oferowało już nam od lat.

– Na placu Pokoju mógłby stanąć charakterystyczny dla miasta lew. – opowiada Siwka – Po co nam też nowa fontanna, skoro tuż obok znajduje się od dawna zapomniana fontanna z żabkami. Można by ją odrestaurować.

Radni nie popierają także pomysłu wyłożenia placu Pokoju nową kostką brukową. Ich zdaniem warto byłoby skorzystać z historycznej kostki, którą odzyskano podczas rewitalizacji średniowiecznych obwarowań. Stanowiłoby to dodatkowy atut zrewitalizowanego centrum.

Wśród postulatów mowa była także o odejściu od koncepcji tworzenia miejsc parkingowych na obrzeżach placu Pokoju.

– To dobry pomysł. – komentowali po sesji mieszkańcy – Tuż obok placu jest wiele niewykorzystanego miejsca, gdzie można zrobić parkingi. Z resztą po co nam samochody w sąsiedztwie restauracji i kawiarni, które mają tam podobno być.

Wnioskodawcy chcieliby aby powołać specjalny zespół, który zająłby się koncepcją rewitalizacji palcu Pokoju już teraz. W jego skład mogliby wejść historycy, plastycy,architekci ale także miłośnicy Lęborka.

– Bardzo nam zależy na tym, aby możliwie jak największa ilość mieszkańców Lęborka wypowiedziała się o tym, jak wyobrażają sobie przyszły plac Pokoju (Stary Rynek) i o jakie elementy można by go wzbogacić – akcentuje Krzysztof Siwka – Uważam też, że warto korzystać z dobrych doświadczeń innych miast, które zrealizowały już projekt rewitalizacji, dzięki czemu ich mieszkańcy zyskali piękne starówki.


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. fredrooooo pisze:

    no może by się zajął tym ktos normalny ,bo ten pomysł jest do bani

Dodaj komentarz