Jaka piękna jesień – na Szpërku pełno ludzi

03 października 2011r. | Drukuj

Nad morze znowu przyjeżdżają turyści. W ostatni weekend w Sopocie czy Rewie trudno było znaleźć wolne miejsce parkingowe. Turyści pojawili się także w pensjonatach. Tak ciepłej jesienie nie mieliśmy dawno.

fot. gk

Tłumy turystów nikogo nie dziwią w Sopocie, czy Gdańsku. Ale w Rewie o tej porze roku zazwyczaj plaże świecą pustkami. Jednak w ostatnich dniach miejscowości nadmorskie pękały w szwach niczym w środku lata. Powodem jest słoneczna pogoda i temperatury dochodzące do 24 stopni. Wielką atrakcją jest jak zwykle spacer po rewskim Szpyrku.

fot. gk

Warto wiedzieć

Szpyrk (po kaszubsku: Szpërk) to piaszczysty przylądek powstały w miejscu, gdzie prąd przybrzeżny oddala się od brzegu lub gdzie spotykają się dwa przeciwne prądy. Znajdujący się w Rewie piaszczysty cypel jest niesamowitą osobliwością przyrody. Obecnie jest to piaszczysty wał długości ponad 1 km, który wrzyna się w wody Zatoki Gdańskiej. Najciekawsze w nim jest to, że prowadzi aż na Półwysep Helski, a są w nim jedynie sztucznie wykonane przekopy, aby większe jednostki mogły przepływać do Zatoki Puckiej. W związku z tym co roku odbywa się tu Marsz Śledzia, podczas którego uczestnicy przechodzą cypel na całej długości.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz